Má k nim blízko od vojenčiny. Slúžil na Šumave, odkiaľ si priniesol prvé cvičné náboje. Za dvadsať rokov si postupne zbierku rozšíril o ostré náboje, šesťmetrový guľometný pás s 327 nábojmi, dva kusy striel do protilietadlových kanónov. Pribudli aj časti krátkych zbraní, štyri fľaše prachu a podomácky vyrobený tlmič.
Podstatnú časť svojej zbierky má uloženú vo vitríne v obývačke, nefunkčný granát na povale. Pochválil sa s ňou svojmu známemu, ktorého raz pozval na návštevu, a ten informoval políciu.
Majiteľ sa nebránil a privolaným pyrotechnikom zbierku vydal. Celkovo si odniesli asi dvetisíc kusov funkčných i slepých nábojov, ktoré poslali na kriminalistickú expertízu.
Polícia skúma Milanovu trestnoprávnu zodpovednosť, za nedovolené ozbrojovanie mu hrozí trest od troch do ôsmich rokov.
„Náboje môže zbierať iba držiteľ zbrojného preukazu, musí ich uskladňovať na bezpečnom mieste tak, aby sa k nim nedostali cudzie osoby. Každý nález munície je nálezca povinný ohlásiť, neodbornou manipuláciou vystavuje riziku seba i okolie,“ povedala zástupkyňa policajného hovorcu Renáta Čuháková.
Nebezpečenstvo hrozí pri požiari, náboje v kontakte s ohňom totiž strieľajú. Zraniť sa nimi môže človek pri neodbornej manipulácii.
Autor: bej