rast potvrdzujú aj údaje Federálnej volebnej komisie. Oproti roku 2004 je to 14 percent.
Agentúra AP urobila aj porovnanie so zvyškom sveta. Údaj volebnej komisie je 15-krát väčší ako volebný rozpočet piatich parlamentných strán v Nemecku, kde sa volí 614-členný parlament a minie sa 62 miliónov eur.
Zatiaľ sa veľká investícia viac vypláca demokratom. John Lapp (35) je ich stratégom zodpovedným za prerozdelenie 60 miliónov dolárov. Prieskumy strany podľa Washington Post ukazujú, že až 30 súčasných republikánskych kongresmanov za demokratickými vyzývateľmi zaostáva alebo vedú vyrovnaný súboj. Lapp na základe týchto údajov rozhodne, na ktorých republikánov demokrati zaútočia.
O rok mladší Carl Forti je rovnakou úlohou poverený v republikánskej strane. Republikáni sa spoliehajú na vysokú účasť svojich voličov, čo im pomohlo v rokoch 2002 a 2004. Analytici však tvrdia, že toto pomôže v súbojoch, kde je medzi kandidátmi jednopercentný rozdiel.
Ani jedna zo strán sa neobáva, že by prehnané mrhanie peniazmi mohlo ohroziť demokraciu. Naopak, tvrdia, že peniaze umožňujú kandidátom efektívne komunikovať s voličmi a presvedčia ich, aby prišli k volebným urnám. Ani mnohí akademici a nezávislé mimovládne organizácie v tom nevidia problém.
„Peniaze v kampani nie sú väčším problémom ako v krajinách, kde sa míňa menej,“ povedal USA Today Fred Wertheimer, zakladateľ organizácie Democracy 21. „Problém v systéme nie je objem peňazí, ale ich zdroje,“ dodáva. V roku 2002 nastala vo financovaní kampaní výrazná zmena. Zakázali sa priame príspevky korporácií a odborárskych zväzov. Peniaze môžu ďalej poskytovať súkromné osoby, pre ktoré firmy zakladajú „politické akčné komisie“.
Peniaze sú najväčšou prekážkou pre nové tváre, ktoré sa snažia dostať do Kongresu. V roku 2004 nemal kandidát, ktorý mal na kampaň do Snemovne reprezentantov menej ako milión takmer šancu vyhrať. Priemerná cena úspešnej kampane do Senátu bola sedem miliónov dolárov.
George Bush a jeho manželka Laura počas kampane v roku 2000.
FOTO – SITA/AP
Chorý herec Michael J. Fox bojuje za demokratov
Kandidáti využívajú peniaze, témy aj celebrity, aby oslovili voličov. Stredom pozornosti sa stal v posledných dňoch herec Michael J. Fox, ktorý trpí Parkinsonovou chorobou. Muž s chlapčenskou tvárou vystúpil v reklame senátnej kandidátky v Missouri Claire McCaskillovej, aby podporil výskum embryonálnych kmeňových buniek, ktoré by mohli priniesť liečbu jeho choroby. Fox podporoval aj Johna Kerryho v roku 2004. Znaky choroby sú na Foxovi zrejmé a jeho telo premáha trasenie. Konzervatívny komentátor Rush Limbaugh herca obvinil, že „buď neužíva lieky, alebo klame“.
(bo) Michael J. Fox podporuje kandidáta demokratov.
FOTO – REUTERS
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, Michigan