Kampaň je čoraz špinavšia a útoky jednotlivých kandidátov sa stupňujú. Deň D je blízko. Ak chcú Demokrati ovládnuť obe komory, musia získať 15 nových kresiel v Snemovni reprezentantov a šesť v Senáte.
Z amerických televíznych obrazoviek v Amerike sa valí jedna nenávistná politická reklama za druhou a bizarné obvinenia. Republikánsky senátor George Allen z Virgínie, sám muž nie najlepšej povesti, napríklad upozornil na sexom nabité pasáže románov jeho oponenta Jima Webba. Ten sa bráni, že ide o fikciu. Demokrat Webb poradil voličom, aby si prečítali knihu Allenovej sestry Jennifer, kde sa píše ako s ňou brat násilne zaobchádzal.
Upozornil aj na román Sestry manželky viceprezidenta Lynne Cheneyovej, v ktorom je opis znásilnenia a lesbické scény. „To je názorný text,“ tvrdí Webb. Pre Washington Post recenzenti túto knihu označili ako „silne erotickú“. V roku 1988 vraj viceprezidentova manželka písala o republikánskom viceprezidentovi, ktorý zomrel na infarkt počas eskapád s milenkou. „Jim Webb tára. Nikdy som nenapísala nič sexuálne explicitné. Na rozdiel od neho,“ reagovala Cheneyová podráždene pre CNN. Vraj sa jej majú pýtať na novú knihu pre deti.
V bitke o kreslo za Tennessee žena v reklame naznačuje, že bola s demokratickým kandidátom Haroldom Forodom na párty Playboya. V spote žmurkne a zakričí: „Harold, zavolaj!“
V New Yorku republikáni demokrata Michaela Arcuriho obvinili, že v roku 2004 volal za peniaze daňových poplatníkov na erotickú linku. V skutočnosti volal jeho poradca a išlo zrejme o omyl, hovor trval pár sekúnd. Chcel totiž zavolať na odbor kriminálnej a právnej služby, ktorý mal až na jednu číslicu rovnaké číslo. Republikáni vo Wisconsine o demokratickom kandidátovi Ronovi Kindovi tvrdia, že „hlasuje za zákony podporujúce výskumy vietnamským prostitútok či masturbácie starých mužov a nie amerických vojakov na bojisku.“ Negatívna kampaň je v Amerike dobre overenou zbraňou.
Prezident George Bush v posledných dňoch bojuje za svojich republikánov. Či je pre stranu jeho kampaň príťažou alebo prínosom, je otázne. „Skúste porozmýšľať o pláne demokratov na úspech v Iraku. Neexistuje. Zhodujú sa len, že odídu predtým, ako tam dokončíme prácu a to my nedopustíme,“ povedal Bush v sobotu rozvášneným priaznivcom v Indiane. Do štvrtka pôjde ešte do domovského Texasu, Montany, Nevady a Georgie.
V prieskumoch republikáni s demokratmi prehrávajú. Pri otázke, kto je kompetentnejší vyriešiť irackú krízu, zaostali o 15 percent. V prieskume Newsweeku až 53 percent ľudí tvrdí, že dá hlas demokratom, 39 percent republikánom.
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, Michigan