Na banskobystrické a zvolenské cintoríny prichádzali ľudia najmä z iných miest, aby zapálili sviečku a spomenuli si na svojich príbuzných. „Už dlho žijem aj s rodinou v Prahe, takže sa dostanem na hroby rodičov a starých rodičov iba niekoľkokrát do roka,“ hovorí Jana Beránková, ktorá sa aj s dcérou zastavila v sobotu na evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici.
„Mám rada tento sviatok. Má zvláštnu atmosféru. Chladný vzduch, vôňa ihličia a horiacich sviečok vytvárajú pre mňa neopakovateľnú atmosféru,“ dodala. Pre miestnu rodáčku, ako aj pre mnoho ďalších je tento sviatok aj pamiatkou na detstvo, keď sa na „dušičky“ stretla na cintoríne takmer celá rodina.
Nepríjemnejšie sú pre pani Beránkovú každoročné zistenia, že na hroboch chýbajú vázy a kameninové žardinérie na kvety. „Priznám sa, z Prahy vždy nesiem už rovno aj vázy, lebo viem, že tam nebudú,“ zamyslene dodáva.
Na cintorínoch sú aj ľudia, ktorí nemajú príbuzných alebo na nich zabudli.
Mesto má tri upravené spoločné hroby s približne 600 opustenými urnami v urnovom háji v Kremničke pri Banskej Bystrici. Ročne tam na náklady mesta pochovajú asi 40 ľudí, ktorých nemá kto pochovať. Najnižšia cena aktu a kremácie je dvetisíc korún.
Na Pamiatku zosnulých sa pripravili aj podnikatelia. Na Námestí Štefana Moyzesa v Banskej Bystrici už od štvrtka minulého týždňa predávajú v rámci príležitostného trhu s názvom Pamiatka zosnulých živé i umelé kvety, kytice, čečinu a rôzne sviečky a kahance.