a. Slovenská vláda si príklad z Čechov brať nechce. Trvá na pôvodnom pláne zaviesť euro v roku 2009. „Nechceme odďaľovať zavedenie spoločnej euromeny,“ povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.
Pravica v Česku nešetrí
Paradoxné je, že rozhodnutie odložiť euro najmä pre vysoký deficit rozpočtu urobila česká pravicová vláda. Naopak, slovenská ľavicová vláda schválila rozpočet, ktorý je v porovnaní k sile ekonomiky viac ako o polovicu menší ako český. Bez nákladov na dôchodkovú reformu, ktorú Česi ešte nespustili, má slovenský verejný rozpočet skončiť na budúci rok s historicky najnižším schodkom 1,8 percenta hrubého domáceho produktu, český bude zrejme nad štyrmi percentami. „Nie je dôležité, či sa vláda nazýva ľavicová alebo pravicová, ale či šetrí, alebo míňa na úkor budúcich generácií. Je to o zodpovednej makroekonomickej politike,“ reaguje na rozdielnu situáciu v rozpočtoch hovorca Šmál. Krajina, ktorá chce zaviesť euro, nesmie mať schodok verejných financií vyšší ako 3 percentá HDP.
„Delenie na pravicové a ľavicové vlády z pohľadu úsporných opatrení nemusí byť celkom správne, pretože aj ľavicové vlády boli v niektorých krajinách schopné urobiť nevyhnutné rozpočtové škrty,“ dodal ekonóm slovenskej pobočky ČSOB Marek Gábriš.
Český politológ Jiří Pehe tvrdí, že porovnanie medzi Českom a Slovenskom nesedí, lebo „my nemáme skutočnú pravicovú stranu, my máme vlastne iba dve veľké populistické strany“. Pravicová ODS síce podľa neho používa liberálnu ekonomickú rétoriku, ale uskutočňuje populistickú politiku. „Je to paradoxné, ale je to tak, že slovenská vláda, ktorú mnohí odsudzujú, sa v ekonomickej politike správa zodpovednejšie ako česká,“ povedal Pehe.
České médiá nechali eurorezignáciu bez povšimnutia. „Sú pohltené hodnotením okamžitých pohybov a škandálov pred senátnymi voľbami a unikajú im dôležitejšie veci, ktoré majú oveľa väčší vplyv na spoločnosť,“ povedal Pehe.
Neskôr, ale drahšie
Ekonómov ani trhy rozhodnutie českej vlády neprekvapilo. Preto to neotriaslo ani českou korunou. „O reálnom odložení sa už rozhodlo v priebehu posledných rokov, keď u susedov chýbali potrebné reformné kroky najmä vo výdavkoch verejných financií,“ povedal ekonóm Tatra banky Robert Prega.
Viac ako oddialenie eura ekonómovia kritizujú, že Česi, na rozdiel od Slovákov, neznižujú schodok verejných financií. „Máme dlhodobo deficitné rozpočty, ktoré vykazujú hlboké schodky. Čo je zlé, deje sa tak aj v situácii rekordného rastu našej ekonomiky,“ povedal ekonóm ČSOB Petr Dufek. Česká republika nebude podľa neho bez reforiem schopná plniť maastrichtské rozpočtové kritérium a „zdá sa, že na zásadné zmeny v Čechách si budeme musieť ešte počkať“. Tvrdí, že Česi sa reformám nevyhnú, „no čím neskôr sa do nich vláda pustí, tým budú drahšie“. Slovákom v otázke eura odkazuje, že euro by odkladať nemali. „Výhody prijatia novej meny prevýšia nevýhody.“