Éra reality šou vo svete sa končí, tvrdí to prieskum spoločnosti ACNielsen, ktorý sa uskutočnil v 41 krajinách. Až 77 percent opýtaných je presvedčených, že v televízii je priveľa reality šou.
Najviac unavených ľudí z reality šou je v Európe a v USA. Najmenej v Číne, Hongkongu, Japonsku a Kórei.
Vlna reality šou znamenala pre televízie rýchle zisky. „Pri obrovskej sledovanosti sú menej nákladné na produkciu,“ povedala pre ČTK Barbora Bastlová z ACNielsen.
Rozhlas opäť vysiela do zahraničia
Slovenský rozhlas v nedeľu spustil opäť vysielanie do zahraničia na krátkych vlnách. Ministerstvo kultúry poskytlo rozhlasu deväťmiliónovú dotáciu na pokrytie výdavkov na vysielanie do konca roka.
Na budúci rok je v rozpočte na krátke vlny vyčlenených až 39 miliónov.
„Slovensko sa prostredníctvom vlády rozhodlo udržať si krátke vlny. Myslím si, je to aj zo strategických dôvodov, pretože frekvenciu by mohli obsadiť iné krajiny,“ povedala generálna riaditeľka rozhlasu Miloslava Zemková.
Rozhlas prestal na krátkych vlnách vysielať 30. júna tohto roku. Podľa Ladislava Kubiša, bývalého šéfredaktora zahraničného vysielania, ide o rozhodnutie, ktoré už v predchádzajúcom období vyvolávalo polemiku v Rozhlasovej rade i vo verejnosti.
„Išlo však skôr o diskusie amatérov, pretože základnú otázku - či ide o účelné vynaloženie verejných zdrojov na informovanie o krajine - možno fundovane zodpovedať iba po dôkladnej analýze dostupných faktov, predovšetkým množstva a kvality listového ohlasu na vysielanie na krátkych vlnách,“ povedal Kubiš. To podľa neho za vyše 13 rokov existencie vysielania do zajhraničia zatiaľ nikto neurobil.
Repčík v Slovenskom rozhlase
Bývalý generálny riaditeľ televízie Markíza Vladimír Repčík je v Slovenskom rozhlase, kde sa stal šéfom sekretariátu tamojšej riaditeľky Miloslavy Zemkovej. Repčík prišiel do rozhlasu na základe konkurzu, ktorý bol vypísaný po odchode dovtedajšieho riaditeľa kancelárie Ladislava Szeitla. Do konkurzu na tento post sa prihlásilo 26 uchádzačov.
Rade sa nepozdáva nová programová štruktúra
Rozhlasová rada neschválila novú programovú štruktúru. Podľa predsedu rady Vladimíra Taliana členovia rady nezavrhli predložený materiál, len majú inú predstavu o tom, ako podrobne má byť spracovaná.
Riaditeľka centra spravodajstva Anna Sámelová predstavila nový model zahraničného spravodajstva po tom, ako zrušili pozície šiestich interných zahraničných redaktorov. Pravdepodobne ostane len post v Moskve. Rozhlas sa chystá vytvoriť pozície externých spravodajcov v kľúčových mestách sveta.
Okrem toho si chce vymieňať správy prostredníctvom Európskej vysielacej únie, a nepravidelné príspevky chce získavať aj z ďalších 37 destinácií od ľudí žijúcich v tých krajinách. Väčšinou by to boli tí, ktorí už takto prispievajú do Českého rozhlasu.