ejšie ako záujem verejnosti. Riešením tejto situácie môže byť celoštátne vlastníctvo regionálnych médií alebo celoštátna tlač, ktorá má silné regionálne spravodajstvo.
Zahraničné vlastníctvo médií, ktoré je aj na Slovensku výrazné, prináša prinajmenšom rovnaké, ak nie väčšie, množstvo pozitív ako negatív. Napríklad spoločný obsah niekoľkých strán v rôznych periodikách síce teoreticky znižuje pestrosť obsahu, ale súčasne je tento obsah zvyčajne kvalitnejší a nepochybne zaujímavý aj pre širšiu čitateľskú obec.
Hlavnou výhodou zahraničného vlastníctva médií alebo domáceho silného vydavateľského domu býva práve schopnosť väčšieho odporu proti miestnym alebo regionálnym mocenským centrám, či už politickým, podnikateľským, alebo ich spojeniu.
Prepojenie politickej a podnikateľskej moci je najnebezpečnejšie. Ako kedysi už v 19. storočí povedal britský lord Acton, „moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne“.
Podľa lorda Actona „všade, kde nastane koncentrácia moci, sa najčastejšie stane, že k moci sa dostanú ľudia s mentalitou gangstrov. Dejiny takýto vývoj potvrdzujú“. Preto sú slobodné médiá dôležité aj v regiónoch.
Autor: ANDREJ ŠKOLKAY analytik médií