urencieschopnosti a ohrozenie zamestnanosti,“ povedal prezident zväzu Roman Karlubík. Ako dodal, posilnenie slovenskej koruny proti euru za posledný mesiac o 3 percentá znamená zníženie inkasa chemických firiem združených v chemickom zväze na mesačnej báze takmer o 400 miliónov korún. Ročne je to približne dvojnásobok celoročného zisku všetkých slovenských chemičiek bez rafinérií.
Dramaticky sa tak podľa neho znižujú zdroje odvetvia potrebné na modernizácie, odstraňovanie starých environmentálnych záťaží a zavádzanie novej chemickej legislatívy REACH. „Navyše sa tak deje v situácii, keď značne vzrástli úrokové sadzby, čo predražuje úvery. Vysoká inflácia zároveň tlačí na rast miezd a materiálových a energetických vstupov,“ povedal Karlubík.
Zväz chemického a farmaceutického priemyslu preto podľa Karlubíka podporuje čo najskoršie zavedenie eura, ktoré bude znamenať stabilitu a lepšiu predvídateľnosť vývoja odvetvia. „Očakávame však aj opatrenia na pribrzdenie neprimeraného zhodnocovania slovenskej koruny, a to od centrálnej banky, ako aj vlády Slovenskej republiky. Zároveň dúfame, že aj navrhované opatrenia na zabránenie zvyšovania cien energií budú účinné,“ povedal Karlubík.
Firmy združené v chemickom zväze dosiahli v roku 2005 tržby na úrovni 176,8 miliardy korún, tržby z exportu z toho predstavovali 162,2 miliardy.
Výrobný program zväzu tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, priemyselných hnojív, farieb, lakov, liečiv až po špeciálne výrobky a chemické vlákna.
V minulom roku pracovalo v odvetví chemického a farmaceutického priemyslu na Slovensku v priemere 32 118 zamestnancov, čo predstavuje 7,7-percentný podiel všetkých zamestnancov v priemysle.