návateľské zväzy ste taká srandovná skupina. Na začiatku ste boli jednotní, potom vzniklo milión zamestnávateľských organizácií. Všetci chcete byť prezidentmi,“ povedal Jahnátek.
Záujmy zamestnávateľov na Slovensku zastupuje Republiková únia zamestnávateľov a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ). Republiková únia vznikla koncom marca 2004 pre nespokojnosť časti členov zamestnávateľskej asociácie s jej fungovaním. Časť členov asociácie vytvorilo občianske združenie Klub 500.
Hovorca spresnil, čo povedal minister
Hovorca rezortu hospodárstva Branislav Zvara povedal, že nejde o žiadny zákon, ale odporúčanie ministerstva. „Sú tam tri veľké zamestnávateľské organizácie. Jedni neuznávajú druhých a nevedia sa dohodnúť. Mali by sa zjednotiť,“ povedal Zvara. Podľa neho treba terajší systém zmeniť. „Ukázalo sa to napríklad pri energetických veciach, keď jedni povedali na druhých, že ich nezastupujú, alebo nám povedali, že sme niektorých neprizvali,“ povedal Zvara. Dodal, že minister vychádza aj zo skúseností v zahraničí. Podľa neho všade v Európe sú zamestnávatelia zastúpení jednou organizáciou. „V podstate je to aj naša požiadavka,“ povedal Zvara.
Podnikatelia pripomínajú slobodu združovania
Jahnátkove vyhlásenia pobúrili niektorých zástupcov zamestnávateľskych zväzov. „V demokratickej spoločnosti, kde je sloboda združovania, nie je možné nútiť organizácie, aby sa zlučovali,“ povedal tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.
Pripomenul, že na Slovensku platia medzinárodné dohovory, štát je viazaný konvenciou Medzinárodnej organizácie práce a platí tu ústava, preto by takýto návrh zákona nebol ani reálny. „Je pravda, že zástupcovia podnikateľov majú rôzne názory. Nemožno však unifikovať názory všetkých zainteresovaných strán,“ povedal Hošták z únie zamestnávateľov.
Peter Masár z Asociácie zamestnávateľských zväzov považuje ministrove vyjadrenia za neadekvátne a neprofesionálne. „Vyprosujeme si, aby sa minister takto vyjadroval o zamestnávateľských organizáciách. Tripartitu si ctil aj pán Mečiar,“ povedal Masár.
Pripomenul, že ministerka práce Viera Tomanová pripravuje zákon o tripartite a bude to len na partneroch, ako sa dohodnú. „Minister hospodárstva nemá na to vplyv,“ povedal Masár.
„Môžeme niečo nariadiť zákonom, ale potom sa obávam, že žijeme v inej spoločnosti, ako sme si mysleli,“ povedal prezident AZZZ Tomáš Malatinský.
Členovia zamestnávateľských zväzov majú rozdielne názory odjakživa. Predtým si to asociácia riešila vo svojom vnútri. Za veľkej podpory predchádzajúcich vládnych strán vznikli konkurenčné asociácie. „V otázke zlúčenia sme s úniou nenašli spoločnú reč,“ povedal Malatinský.
K spojeniu treba dospieť
„Myslím si, že postupne dôjde k integrácii zamestnávateľských štruktúr, ale musí to byť ich rozhodnutie a nie nátlak zo štátnej správy,“ povedal predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók. Zamestnávatelia a podnikatelia si podľa neho sami uvedomujú, že ak sa spoja, budú pri tripartitných rokovaniach silnejší. „K integrácii treba dospieť, ale určite nie ju nariadiť,“ uviedol Mihók.
Róbert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska nepovažuje postup ministerstva za správny. „Ak by zamestnávateľské zväzy mali o to záujem, tak by si sami vytvorili takúto štruktúru,“ povedal. Pripomenul, že ministerstvo a poslanci budú mať vždy posledné slovo v tom, aby si vybrali názor, ktorý je podľa nich najlepší.
Tibor Gregor z Klubu 500 by zjednotenie zamestnávateľských zväzov privítal. Súhlasí s tým, že systém komunikácie s vládou je komplikovaný. „Naša predstava je bližšia írskemu modelu než tomu, ktorý funguje na Slovensku,“ povedal Gregor. V Írsku funguje Konfederácia zamestnávateľských zväzov a obchodnej komory, ktorá zastupuje zamestnávateľov.