ktoré mu musia platiť iné spoločnosti za prenos energie v priemere o 13 percent. Za prenos plynu o 11 percent.
Spolkový regulačný úrad pred časom rozhodol, že štyri najväčšie nemecké energetické koncerny (E.ON, RWE, EnBW a Vattenfall) nesmú zvýšiť poplatky za prenos energie v takom rozsahu, ako to pôvodne žiadali.
Akceptovaním rozhodnutia regulátorov príde E.ON o výnosy v celkovej výške okolo 600 miliónov eur. Koncern súčasne podčiarkol, že toto zníženie prenesie v plnej miere na domácnosti. Podľa hrubých prepočtov, ako ich uverejnil denník Die Welt, to znamená, že štvorčlenná domácnosť s ročnou spotrebou 4–tisíc kilowatthodín a s mesačným účtom 54 eur bude musieť platiť o 2,30 eura menej ako doteraz. Z poklesu poplatkov za prenos budú profitovať nielen domácnosti, ale aj priemyselní a živnostenskí zákazníci E.ON–u.
E.ON sa otvára konkurencii
Šestomiliónový výpadok v bilanciách nie je, pravda, E.ON schopný vykompenzovať v krátkodobom výhľade. Jeho predstavitelia sú pritom presvedčení, že sa im to podarí zo strednodobého hľadiska zvýšením produktivity práce a efektivity výroby.
Zatiaľ čo E.ON rozhodnutie prijal, Vatenfall podal proti nemu opravný prostriedok a RWE sa ešte nerozhodol, či sa proti nemu odvolá súdnou cestou. Postoj EnBW nie je zatiaľ známy.
Toto však nie je všetko. E.ON na prvý pohľad prekvapujúco vyhlásil, že otvorí svoje energetické siete pre všetkých svojich konkurentov. Člen predstavenstva E.ONu Johannes Teyssen povedal, že koncern sa bude správať ako „neutrálny, nezávislý sieťový prevádzkovateľ“ a pri napájaní siete energiou sa bude rovnako správať k všetkým záujemcom, nebude nikoho uprednostňovať.
Energetická autostráda
Toto vyhlásenie však nie je pre mnohých energetických odborníkov nijakým veľkým prekvapením. Poukazujú na skutočnosť, že E.ON sa snaží prevziať španielskeho energetického giganta Endesa, striasť sa národných nemeckých obručí a začať podnikať na európskej úrovni. Nepriamo to potvrdil aj Johannes Teyssen, ktorý podľa Spiegel Online vyzdvihol, že „v budúcnosti musí viesť z Nemecka do zahraničia trojprúdová energetická austráda“. Zároveň dodal, že E.ON sa „zasadzuje za silnejšie poeurópštenie energetického trhu“.
Najväčší nemecký energetický koncern môže pomerne ľahko zhltnúť trpkú 600-miliónovú pilulku, ktorá mu dočasne pokazí bilancie: veď týmto krokom si zlepší imidž na verejnosti, získa priazeň nemeckých politikov a tým sa ľahšie odrazí do nových, celoeurópskych podnikateľských dimenzií.