Najdrahšie dostupné hodinky stoja vyše milióna dolárov

Pocit luxusu a výnimočnosti. Oslnivý lesk a dokonalá technológia. To všetko a omnoho viac znamenajú hodinky pre svojich majiteľov. Kúsok klenotu skrytý pod rukávom je totiž zrkadlom výšky spoločenského postavenia a bohatstva. Tie najkvalitnejšie a ...

Pocit luxusu a výnimočnosti. Oslnivý lesk a dokonalá technológia. To všetko a omnoho viac znamenajú hodinky pre svojich majiteľov. Kúsok klenotu skrytý pod rukávom je totiž zrkadlom výšky spoločenského postavenia a bohatstva. Tie najkvalitnejšie a najdrahšie hodinky sa každoročne prezentujú na veľtrhu v Bazileji. Najexkluzívnejšie značky sú predsa práve švajčiarske - Audemars Piguet, Blancpain či Vacheron-Constantin. Alebo legendárna ženevská manufaktúra Patek Philippe. Jej najvzácnejšie výrobky dosahujú na aukciách neuveriteľné ceny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rekord vo výške ceny za hodinky sa zrejme tak skoro nepodarí prekonať. V decembri 1999 sa totiž jedny z najkomplikovanejších hodiniek na svete stali aj najcennejšími. V aukčnej sieni Sotheby's sa predali za jedenásť miliónov dolárov.

Výsledok závisti

Zlaté vreckové hodinky, ktoré mali 24 pridaných funkcií, boli výsledkom dlhotrvajúcej súťaže medzi dvomi americkými magnátmi. Finančník Henry Graves junior a automobilový magnát James Ward Packard sa pretekali, kto bude vlastniť komplikovanejšie hodinky s čo najviac funkciami.

Packard si objednal sadu trinástich hodiniek práve od firmy Patek Phillippe. Všetky obsahovali kalendár fáz mesiaca, údaje o východe a západe Slnka, či "nebeskú schému", ktorá znázorňovala konšteláciu hviezd nad Packardovým domom v Ohiu.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, Henry Graves nezaostával a tiež si u Patek Phillippe objednal sériu hodiniek. Bol tak náročný, že firme trvalo tri roky, kým ich navrhla a ďalších päť rokov, kým ich vyrobila. Gravesove hodinky boli od roku 1933 evidované ako najkomplikovanejšie na svete.

Gravesovi dedičia predali v roku 1968 hodinky Múzeu času v Rockforde. Keď múzeum zatvorili, hodinky sa ocitli v kolekcii osemdesiatich kúskov, ktoré boli ponúknuté do dražby v Sotheby's v decembri 1999. Celú kolekciu vydražili spolu za 28 miliónov dolárov.

Odhadovaná predajná cena Gravesových hodiniek bola od troch do piatich miliónov. Nakoniec sa však predali za 11 003 500 dolárov neznámemu zberateľovi, čím sa zaradili do Guinessovej knihy rekordov ako najdrahšie hodinky na svete.

SkryťVypnúť reklamu

Pohyb hviezd aj západ Slnka

Hodinky vážia 0,7 kilogramu, sú schopné zobraziť 24 typov informácií ako napríklad rotujúcu schému nočného neba nad Gravesovým domom v New Yorku v ktorúkoľvek zadanú noc.

Tieto slávne hodinky boli najkomplikovanejšími len do roku 1989, keď ich predbehli Calibre 89 - ďalšie hodinky z dielne Patek Phillippe. Skladajú sa z 1728 unikátnych častí a majú 33 funkcií - mimo iného sú schopné napríklad "vypočítať" dátum Veľkej noci, presný astronomický čas alebo pohyb a pozíciu približne 2800 hviezd.

Top päťka

Spomínané hodiny sú však v súčasnosti starostlivo chránené a majitelia ich zrejme nehodlajú predať. Preto časopis Forbes v spolupráci so špecializovaným magazínom TimeWatch zostavil rebríček najdrahších hodiniek, ktoré je možné kúpiť. A pritom si uvedomiť, že tu doslova platí, že čas je naozaj drahý.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé miesto v rebríčku (ne)dostupných si drží firma Chopard s vrcholným výtvorom Super Ice Cube. Tieto hodinky posiate 1897 briliantmi stoja 1,13 milióna dolárov. Dvojkou je produkt z dielne značky Blancpain za milión dolárov. Vacheron-Constantin ponúka sofistikované pánske hodinky za 340 tisíc dolárov, Audemar Piguet za 297 tisíc dolárov a Roger Dubuis za 291 tisíc dolárov. Jedny z najcenenejších hodiniek, zapísaných aj

v Guinessovej knihe rekordov, sú hodinky od Gianni Vivé Sulmana. V roku 1999 vytvoril hodinky, ktoré stoja 520 tisíc dolárov. Cenené sú ani nie tak pre svoju funkčnosť ale najmä pre exkluzivitu - vyrobí sa len päť kusov ročne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 408
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 168
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 032
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 317
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 683
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 458
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 009
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 765
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu