vať, odpoveď čaká do konca mesiaca. Výzva sa netýka kariérnych diplomatov.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni však hovorí o tom, že všetky nominácie sú politické, i keď veľvyslanci by podľa neho mali byť aj odborníkmi. "Kariérny diplomat je termín, ktorý spĺňa len niekoľko veľvyslancov," dodal Urbáni. Okrem týchto pár jednotlivcov by sa mali podľa neho v zahraničí všetci postupne vymeniť. HZDS už má svojich ľudí v zálohe. Podrobnejšie sa k nim Urbáni nevyjadril. Hovorí, že diplomacia by sa mala prehodnotiť ako celok. "Treba pripravovať novú kvalitu diplomacie pre Slovensko."
SNS je proti politickým nomináciám. Jej predseda Ján Slota povedal, že je zástancom kariérnych diplomatov. "Je to v prospech každého štátu, ak ho zastupujú kariérni diplomati, nie politickí nominanti." Národniari si teda podľa neho nebudú nárokovať posty v zahraničí.
Opozícia Kubišovu výzvu všetkým diplomatom skritizovala. Exminister Eduard Kukan (SDKÚ) ju prirovnal k "pastierskemu listu vikára slovenskej diplomacie". Podľa neho ide o absolútne nevhodný systém odvolávania.
Ján Kubiš včera na kritiku reagoval slovami, že by bol kritizovaný, nech by zvolil akýkoľvek spôsob odvolávania veľvyslancov. Od politicky nominovaných ambasádorov vraj už po zmene vlády očakával, že zo svojich postov odídu sami. Takýto systém je totiž podľa Kubiša v zahraničí normálny. Bežné je to najmä v USA, naopak, v európskych krajinách prevládajú len kariérni diplomati, tvrdí Kubiš. Na Slovensku podľa neho vznikol zvláštny hybrid oboch týchto foriem, ktorý treba zreformovať.
Politické nominácie pribudli na veľvyslanectvách Slovenska v zahraničí predovšetkým na konci poslednej vlády Vladimíra Mečiara. Politickí nominanti síce pôsobia v diplomacii aj naďalej, ich počet sa však od tých čias zmenšoval. Kubišova súčasná výzva na rezignáciu by sa mala týkať asi šiestich veľvyslancov. Ide najmä o nominantov SMK a KDH.