bri.
Celé obdobie letného času sa v severoamerických štátoch predĺži oproti Európe o tri týždne, pretože k zmene času tam dôjde už druhú marcovú nedeľu, na rozdiel od poslednej marcovej nedele, kedy sa mení čas v Európe.
Načo je zmena času vôbec dobrá? Zákonodarcovia ju vysvetľujú šetrením energie. Každý deň predĺženia letného času sa údajne usporia zdroje rovnajúce sa 100-tisíc barelom ropy.
Štúdia ministerstva dopravy však ukázala, že na šetrenie energií má letný čas pomerne nízky vplyv.
Pozitívne sa však odráža v znížení počtu smrteľných dopravných nehôd, v obmedzení kriminality a v rozšírení priestoru pre popoludňajšie rekreačné aktivity.
Predĺženie letného času do prvej novembrovej nedele víta mnoho autorít, pretože o hodinu dlhšie svetlo bude aj na oslavách Halloweenu, ktorý pripadá na posledný októbrový večer.
Tento sviatok sprevádza veľký počet dopravných nehôd.
Názory na prospešnosť letného času sa v USA, podobne ako v iných krajinách, rôznia. Vítajú ho obchodníci, reštauratéri a športové kluby.
Naopak kiná údajne pre dlhší deň prichádzajú o návštevníkov, rovnako strácajú divákov televízne stanice. Tí si sadajú k obrazovkám neskôr. Tradičnými oponentmi zmeny času sú farmári.
Federálny zákon USA nenariaďuje jednotlivým štátom, že musia na svojom území letný čas zaviesť. Keď už k tomu ale pristúpia, musia sa držať jeho zjednocujúcich pravidiel. Zatiaľ zmenu času odmietali Arizona a Havaj.