BRATISLAVA - Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa sa tento týždeň stretol s eurokomisárkou pre poľnohospodárstvo Marian Fischer-Boelovou a vysvetlil jej tabakovú kauzu svojho štátneho tajomníka Mariana Záhumenského. "Veľmi dobre som urobil, pretože niektoré sprostredkované informácie boli posunuté v inej rovine," povedal včera minister.
Eurokomisárku oslovil listom premiér Robert Fico, aby mu poskytla stanovisko, či Záhumenského firma Agrocontract mala nárok na dotáciu na pestovanie tabaku. Opozícia s exministrom Zsoltom Simonom viní Záhumenského, že inicioval zmenu pravidiel poskytovania dotácií, vďaka čomu jeho firma získa navyše 4,4 milióna korún.
Podľa Jureňu nebýva zvykom, aby premiér zadával Európskej komisii otázky o poskytovaní dotácií. Eurokomisárka sa vraj nad takýmto postupom trošku pousmiala. Jureňa je presvedčený, že na Slovensku "sme dostatočne gramotní, aby sme si pravidlá vysvetlili sami". Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová sa nechcela vyjadrovať k tvrdeniam ministra. Povedala, že premiér si počká na stanovisko Bruselu.
Simon ešte ako minister zmenil pravidlá poskytovania dotácií pre pestovateľov tabaku. Jureňa namieta, že tým zabránil uplatniť si nárok na dotáciu, ktorá vznikla prevodom kvót na tabak na iné firmy. Simon argumentuje, že Záhumenský navrhol zmenu pravidiel počas hry, čím zvýhodnil svoju firmu.
Jureňa minulý týždeň popieral, že by nové usmernenie podpísal z iniciatívy tajomníka Záhumenského. Existuje však dokument, podľa ktorého sa zmena udiala práve na pokyn Záhumenského. Minister to včera vysvetľoval tak, že nejde o dokument, ale obálku. Podľa ministra na obálke bolo napísané, že materiál predkladá riaditeľka sekcie a inicioval ho štátny tajomník. "Ale veď štátny tajomník je od toho, aby tie veci koordinoval a riešil," povedal Jureňa a dodal, že ministerstvo postupovalo v tejto veci správne.
Minister napriek kauze zapochyboval o podpore pestovania tabaku. "Ja som nefajčiar, my ten tabak na Slovensku nespracúvame, nevytvárame pridanú hodnotu, je na zamyslenie, či ten tabak vôbec podporovať," povedal a položil si otázku, či dotácie na tabak nepoužiť zmysluplnejšie.
V pondelok predsedníctvo Smeru rozhodlo, že Záhumenský si do vysvetlenia kauzy zoberie neplatené voľno a jeho firme sa nebudú zatiaľ vyplácať žiadne dotácie. Jureňa povedal, že za dotácie je zodpovedný on a dotácie sa budú ďalej vyplácať všetkým oprávneným subjektom a aj Záhumenského firme.
Aj preto bolo podľa Jureňu úsmevné čítanie o dianí okolo prípadu štátneho tajomníka. Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová v pondelok povedala, že Záhumenského firma dotácie nedostane, kým sa prípad nevyrieši.
Na otázku, kedy podpísal Záhumenskému neplatené voľno, keď bol v zahraničí, odvetil, že neplatené voľno neobmedzuje štátneho tajomníka, aby prišiel na ministerstvo.
"Takže som mu dnes povedal, aby zajtra prišiel, priniesol fľašku vína a o 16.01 h si vypijeme," dodal Jureňa.
O čo ide v Záhumenského kauze
Podľa informácií ministerstva pôdohospodárstva v roku 2005 požiadalo o dotácie 67 pestovateľov tabaku, ktorí disponovali výrobnou kvótou. Na zmene dotačných pravidiel, ktorú nedávno inicioval štátny tajomník Marián Záhumenský a podpísal minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, získalo päť producentov vrátane spoločnosti Agrocontract.
Zmena spočívala v tom, že umožnila čerpať peniaze z Európskej únie aj na tú časť výrobných kvót, ktoré pestovatelia kúpili na trhu od iných. Podľa pôvodných pravidiel, ktoré schválil ešte bývalý minister Zsolt Simon, dotácie mohol získať len ten pestovateľ tabaku na Slovensku, ktorý "mal v roku 2005 pridelenú výrobnú kvótu na základe rozhodnutia ministerstva".
Agrocontract kúpil výrobné kvóty od Agrodružstva Rišňovce a zmena pravidiel mu umožnila získať formou subvencií 4,4 milióna korún navyše. Akcionárom spoločnosti je štátny tajomník rezortu pôdohospodárstva Marián Záhumenský. Jeho manželka je členkou jej dozornej rady. (iš)