ede. Bioplyn, získaný z odpadu, by mal slúžiť na jej vykurovanie,“ informoval novinárov po prvej oficiálnej návšteve zástupcov Slovenského olympijského výboru v dejisku hier jeho podpredseda pre zimné športy Igor Nemeček.
Spolu so šéfom slovenských olympionikov Františkom Chmelárom a generálnym sekretárom Jozefom Libom navštívili obe centrá budúcich hier – dvojmiliónový Vancover i sedemtisícové horské stredisko Whistler, kde sa uskutočnia lyžiarske, biatlonové, bobové či sánkárske súťaže. „Organizátori sú v prípravách už teraz ďalej ako bol Turín rok pred olympiádou.“
Doprava však, rovnako ako v Turíne, zostáva veľkým problémom. Cesta z Vancouveru do Whistler Mountains trvá 1:45 h a ani po výstavbe štvorprúdovej diaľnice sa príliš neskráti.
Maximálne o štvrťhodinu, keďže terén neumožňuje rozšírenie cesty po celej dĺžke. „Keď napadne sneh, bude to ešte komplikovanejšie.
Výhodou v porovnaní s Turínom bude dojazd alpských disciplín. Po prvý raz v histórii bude na jednom mieste.“
Skromnú slovenskú výpravu zarazila skutočnosť, že po olympiáde biatlonovú strelnicu i skokanský areál (ešte len rastie medzi skalami na zelenej lúke) po konci hier zakonzervujú a nebudú viac používať. „Napriek tomu, že ich výstavba bude stáť milióny dolárov,“ čuduje sa Nemeček.
V provincii Britská Kolumbia žije dnes 16–tisíc Slovákov. SOV aj od desiatky z nich získaval cenné informácie. „Aj o možnosti zabezpečenia extra ubytovania v horách,“ upresnil Nemeček.
Olympijský hokejový turnaj sa bude hrať na užších klziskách, na akých sa bojuje v NHL. „V hale GM Place, kde hrávajú svoje zápasy Vancouver Canucks tak budú potrebné len kozmetické úpravy. Stavia sa však už i nová hala s kapacitou 7–tisíc divákov.“
Súčasťou cesty bola i návšteva Colorada Springs, kde sídli Americký olympijský výbor. „Podpísali sme s ním dohodu, ktorá by našim športocom mala umožniť pripravovať sa na viacerých športoviskách, ktoré Amerika využíva. Sú naozaj excelentne vybavené,“ doplnil Jozef Liba.
Autor: rh