BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na svojej internetovej stránke rozšírené programové vyhlásenie vlády. Materiál by mal hovoriť o tom, čo sa v zdravotníctve budúce štyri roky stane a akým spôsobom chce vláda splniť sľuby.
Pacient by v budúcom roku, až na lieky, nemal pocítiť výraznú zmenu. Vláda neplánuje nič spoplatňovať, ale ani rušiť ďalšie poplatky. V prípade liekov by mala vďaka zníženej DPH klesnúť cena aj doplatky. Ceny liekov by mali meniť len dvakrát do roka.
Do cenotvorby liekov vláda plánuje pre veľkodistribúciu a lekárne zaviesť degresívnu maržu. V praxi by sa to malo prejaviť znížením cien a doplatkov drahých liekov, ceny lacnejších liekov by mali stúpnuť. Člen prezídia lekárnickej komory František Tamer hovorí, že závisí od toho, akým spôsobom sa bude degresívna marža zavádzať. "Je ju možné zaviesť aj tak, že ceny lacnejších liekov sa zdvihnú len nepatrne," dodal.
Vláda chce príspevkami a štipendiami podporiť zdravotnícke školstvo, najmä tie profesie, kde chýbajú ľudia. Financovať ich plánuje zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Cenu kúpeľnej liečby chce ľuďom v hmotnej núdzi alebo s nižším platom kompenzovať, v materiáli sa však nepíše, odkiaľ pôjdu peniaze na kompenzácie.
Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula čakal, že spolu s úlohami bude zverejnený aj výpočet alebo odhad nákladov, aby sa vedelo posúdiť, nakoľko je splnenie úlohy reálne. Takéto údaje však rozšírené vyhlásenie vlády v oblasti zdravotníctva neobsahuje.
Pre lekárov je podľa Dragulu rozhodujúce, ako vláda zredukuje sieť ambulancií a nemocníc, koľko peňazí príde do systému a čo bude prioritou v oblasti verejného zdravia. Dragula navrhoval, aby to boli kardiovaskulárne choroby. Podľa neho s podporou štátu by sa mohlo dosiahnuť zníženie týchto ochorení o 10 až 15 percent.
Vláda sľubuje, že do konca budúceho roka prepočíta celú sieť nemocníc, ambulancií a diagnostických pracovísk a posúdi, či je dostatok alebo nadbytok. Dragula si myslí, že do konca budúceho roka analýza siete môže byť hotová, na redukciu však podľa neho treba politickú zhodu. O reštrukturalizácii siete sa u nás hovorí 15 rokov, zatiaľ ju žiaden minister nedotiahol do konca.
V prípade financovania systému je rozšírené vyhlásenie vlády v rozpore so skutočnosťou. Vyhlásenie tvrdí, že vláda už zabezpečila zvýšenie platby za poistenca štátu zo 4 na 5 percent z priemernej mzdy. Toto zvýšenie však bude platiť len prvé štyri mesiace budúceho roka.
Podľa ministerstva zdravotníctva sú úlohy navrhnuté tak, aby sa do jedného roka dosiahla ekonomická stabilita. Plnenie úloh bude podľa ministerstva závisieť od financií, ktoré rezort dostane.
Čo plánuje vláda v zdravotníctve urobiť
Poplatky
Zrušenie 20- a 50-korunových poplatkov v tomto roku - vláda považuje za splnenú úlohu. Dokument nehovorí, čo s ostatnými poplatkami.
Peniaze od pacientov
Vláda počíta s platbami od pacientov pri liekoch a stomatológii, ktoré sú aj dnes, o ďalšom spoplatňovaní nehovorí. Peniaze majú prísť z úveru Svetovej banky, zo štátneho rozpočtu a štrukturálnych fondov.
Ročné zúčtovanie odvodov
Vláda chce pripraviť čo najjednoduchšiu podobu.
Rajonizácia
V roku 2007 vláda zavedie povinnú rajonizáciu u všeobecných lekárov i u špecialistov.
Kúpele
Kúpeľnú liečbu chce vláda sprístupniť, zmení zloženie indikačných skupín. Rušenie poplatkov za ubytovanie a stravu v kúpeľoch nespomína. Ľudia v hmotnej núdzi alebo s nižším príjmami by mali dostať kompenzáciu.
Zdravie
Priority vlády sú starostlivosť o ženu a matku, transplantačný program, kontrola tabaku, ochrana sexuálneho a reprodukčného zdravia. Priorita znamená, že štát bude robiť osvetu, zabezpečí moderné lieky, podporí zariadenia, ktoré sa problematike venujú, investuje do tejto oblasti viac financií. V budúcom roku by sa u nás mala zaregistrovať vakcína, ktorá slúži ako prevencia proti rakovine krčka maternice. Spustí sa plošné očkovanie pre dievčatá v 12. roku, očkovanie bude prístupné všetkým ženám.
Zdravotnícke školstvo
Nedostatok sestier, pôrodných asistentiek, rádiologických asistentov, patológov, záchranárov, všeobecných lekárov, zubárov, anestéziológov, psychiatrov a psychológov chce vláda riešiť náborovými príspevkami, štipendiami na vysokoškolské a špecializačné štúdium, príspevkami na certifikačnú prípravu, na celoživotné vzdelávanie, na nové zdravotnícke zariadenie, na zlepšenie pracovného prostredia. Toto všetko plánuje financovať zo štrukturálnych fondov Európskej únie.
Lieky
Ceny liekov sa budú meniť dvakrát ročne (doteraz to bolo štyrikrát). Nové lieky sa budú do systému zavádzať štyrikrát ročne. Vláda sľubuje zavedenie degresívnej marže, čo znamená nižšiu maržu pre drahé lieky a vyššiu pre lacnejšie lieky. V praxi sa to prejaví zlacnením drahých liekov a tým aj doplatkov pacientov, naopak, ceny a doplatky lacných liekov by mali stúpnuť.
Postavenie lekárov
Imidž lekárov plánuje vláda zlepšovať aktívnou spoluprácou s médiami. Lekárom plánuje opäť zaviesť tabuľkové platy, chce zaviesť morálne oceňovanie lekárov.
Redukcia ambulancií, nemocníc a diagnostických pracovísk
Do konca budúceho roka vláda prepočíta, či sieť ambulancií, nemocníc, diagnostických pracovísk je zbytočne široká. Nadbytočné ambulancie, nemocnice alebo centrá by sa potom mali zrušiť či reprofilovať.
Nepovinné poistenie
Vláda sľubuje zavedenie nepovinného poistenia, pripraví novelu zákona o zdravotnom poistení a poisťovniach. Nepovinné poistenie nemá zmysel zavádzať, ak vláda nerozhodne o spoplatnení niektorých chorôb. Na to potrebuje novelizovať zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti, toto v rozšírenom programovom vyhlásení nie je.
Viac peňazí do zdravotníctva
Za svojich poistencov bude štát odvádzať 5 percent z priemernej mzdy namiesto štyroch. Termín je podľa vyhlásenia už splnený. Vláda síce zvýšila platbu za poistenca štátu na budúci rok, ale len na štyri mesiace. Toto sa vo vyhlásení nespomína.
Kontrola aj súkromných nemocníc
Vláda chce pripraviť také legislatívne zmeny, aby mohla kontrolovať hospodárenie s verejnými peniazmi aj v súkromných nemocniciach. Aké zmeny to budú, dokument nespomína.
Fakultné nemocnice
Fakultné nemocnice zostanú v rukách štátu, namiesto akciových spoločností sa transformujú na formu, ktorej sa určia rozpočtové pravidlá. Vláda zavedie štatút univerzitných nemocníc.