Na decembrových komunálnych voľbách sa tak nakoniec zúčastnia aj Peter Sojčák v Tvrdošíne, Fedor Jánošik v Trenčíne a Pavol Halabrín v Myjave, ktorých volebné komisie zo zoznamu kandidátov vyškrtli. Kandidáti však tvrdia, že ich vyradenie bolo účelové.
Súčasného primátora Myjavy Pavla Halabrína (HZD) komisia odmietla zaregistrovať, pretože odovzdal kandidátku po termíne. Halabrín to odmieta a tvrdí, že ju podal včas. Obrátil sa aj na políciu, pretože sa ho vraj niekto snaží zastrašiť a vyhráža sa i jeho rodine. Okresný súd v Senici rozhodol, že Halabrín sa na voľbách zúčastniť môže, pretože nedodržanie lehoty "nie je dôvodom na nezaregistrovanie kandidáta".
Na voľbách sa môže zúčastniť aj kandidát Strany občianskej solidarity na primátora Trenčína Fedor Jánošík. Bývalého vojenského prokurátora komisia odmietla zaregistrovať, pretože v deň podania kandidátky nemal trvalý pobyt v Trenčíne. "Vyradili ma, hoci ich náš zástupca v komisii upozorňoval, že v deň registrácie už pobyt v Trenčíne mám," namietal Jánošík, ktorý žije v Trenčíne od roku 1993. Podľa predsedu Okresného súdu v Trenčíne Denisa Vékonyho je rozhodujúce, "či boli podmienky splnené v čase registrácie". V deň registrácie mal Jánošík trvalý pobyt v Trenčíne týždeň.
Súd dal začiatkom týždňa za pravdu aj nezávislému kandidátovi na primátora Tvrdošína Petrovi Sojčákovi. Toho komisia odmietla zaregistrovať pre nedostatočný počet podpisov pod jeho kandidatúrou. Nezávislí kandidáti potrebujú získať určitý počet podpisov voličov podľa veľkosti mesta. Sojčák potreboval 200 podpisov, odovzdal ich 232. Až 65 ich však komisia neuznala, pretože vraj neboli vlastnoručné, chýbala celá adresa alebo pri nich nebolo súpisné číslo domu, ale iba orientačné. Okresný súd v Dolnom Kubíne v pondelok rozhodol, že komisia postupovala nad rámec zákona.
Sojčák tvrdí, že za rozhodnutím komisie bola snaha o jeho vyradenie zo súťaže. "Nezastrašia ma, ako sa im to podarilo v prípade niektorých nezávislých kandidátov na poslancov, ktorí kandidačné listiny stiahli," hovorí Sojčák, ktorý kandiduje proti poslancovi parlamentu za SNS Ivanovi Šaškovi. Ten je primátorom mesta od roku 1985.
Súd rozhoduje aj o sťažnosti nezávislého kandidáta na primátora Prešova karikaturistu Teodora Vica. Komisia Vicovi neuznala 50 podpisov. "Chýbal názov obce, v niektorých prípadoch bola namiesto Prešova uvedená len skratka PO. Viaceré údaje boli nečitateľné," povedal zapisovateľ volebnej komisie Jozef Smetana. Vico komisii vyčíta prílišný formalizmus.
Pre podobný nedostatok nezaregistrovala komisia nezávislého kandidáta na starostu Rače Milana Gschwenga, ktorého viacerí sympatizanti v petícii napísali miesto názvu mesta trvalého bydliska len skratku BA.
Skratka mesta bola problémom aj pre volebnú komisiu v Hlohovci, ktorá odmietla zaregistrovať dvoch nezávislých primátorských kandidátov. Okresný súd v Trnave rozhodol, že sa na voľbách nezúčastnia, pretože k sťažnosti nepriložili petičnú listinu, ktorú komisia spochybnila. Rozhodnutie súdu považujú kandidáti za absurdné, jeden z nich, Ľubomír Bakeš, sa mieni obrátiť na Ústavný súd. "V takýchto prípadoch si súd má petičné hárky vyžiadať od volebnej komisie na preskúmanie," tvrdí.
Dvom kandidátom vraj stačí spoločná petícia
BANSKÁ BYSTRICA - Mestská volebná komisia v Banskej Bystrici musí dodatočne zaregistrovať dvoch nezávislých kandidátov na mestských poslancov, ktorých pôvodne vyradila, lebo predložili spoločnú petíciu. Rozhodol o tom banskobystrický okresný súd.
Podľa súdu zákon nezávislým kandidátom nezakazuje predložiť spoločnú petíciu, ak to spravia, nie je to dostatočný dôvod na ich nezaregistrovanie.
Kandidáti Roman Hradecký a Ján Hrčka predložili k svojim kandidačným listinám spoločnú petíciu s 528 podpismi. Nezávislý kandidát potrebuje v Banskej Bystrici pod petíciu získať najmenej 400 podpisov voličov.
Podľa súdu boli signatári petície pri jej podpisovaní informovaní, že tým podporujú oboch kandidátov a podpisovanie dvoch petícií by preto bolo zbytočnou formálnou záležitosťou. (sita)