BRATISLAVA - České ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že ak chce slovenská strana obviniť údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka z ďalších trestných činov, mala požiadať o súhlas českú stranu. Černák bol totiž zadržaný na českom území.
Polícia si teraz s ministerstvom spravodlivosti a prokuratúrou vymieňa názory, či to naozaj mali urobiť a kde sa stala chyba.
Polícia tvrdí, že európsky zatýkací rozkaz, na základe ktorého bol Černák vydaný z Českej republiky, oddnes neplatí a "tým sa naň nevzťahuje zásada špeciality". Tá hovorí, že ak je osoba vydaná na Slovensko pre istý trestný čin, obvinenie jej môže byť rozšírené o iný trestný čin iba so súhlasom vydávajúceho štátu.
Polícia si navyše myslí, že aj ak by mal byť podmienkou súhlas českej strany, mal naň myslieť niekto iný. "V paragrafe 496 Trestného poriadku je presne definované, ktoré orgány sú povinné konať," povedala hovorkyňa Policajného prezídia Marta Bujňáková. Na mysli mala pritom súd, v prípravnom konaní prokuratúru. "Mohlo to napadnúť hocikomu, kto s tým robí," povedal SME nemenovaný zdroj z Policajného prezídia.
Prokuratúra: Všetko v poriadku
Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Husárová priznala, že ich pracovníci majú na použitie zásady špeciality rozdielne názory. Generálna prokuratúra je však presvedčená, že postup prokuratúry bol doteraz v poriadku, "čo opakovane potvrdili aj súdy rôznych stupňov".
"Zásada špeciality zabraňuje stíhaniu, vykonaniu trestu, alebo inému obmedzeniu osobnej slobody pre skutky spáchané pred vydaním, ktoré neboli predmetom pôvodnej žiadosti o vydanie alebo pôvodného európskeho zatýkacieho rozkazu. Ak nenastali okolnosti vylučujúce použitie zásady špeciality, uplatňuje sa so všetkými dôsledkami," povedal zase Branislav Boháčik, riaditeľ odboru justičnej spolupráce v trestných veciach na ministerstve spravodlivosti. Žiadosť sa dá podľa neho podať aj dodatočne.
Okresný súd v Banskej Bystrici si myslí, že zásada špeciality sa neuplatňuje. Napísal to v odôvodnení väzby, do ktorej Černáka aj preto vzal. Otázne je, či sa s tým stotožní krajský súd, na ktorý sa Černák odvolal. Mal by rozhodovať v polovici novembra.
"Zrejme tomu nevenovali takú pozornosť," povedal bývalý minister spravodlivosti a poslanec KDH Daniel Lipšic na otázku, ako mohli orgány činné v trestnom konaní zabudnúť. O trestaní zodpovedných za pochybenie by však Lipšic hovoril až vtedy, keby sa Černák dostal pre chybu na slobodu. "Zatiaľ ich postup nespôsobil žiadny problém, pretože súd sa s tým vyrovnal," povedal.
Lipšic si myslí, že o súhlas by slovenská strana mala dodatočne požiadať. Sudca ani prokurátor to zatiaľ urobiť nechcú.
"Počkám si na rozhodnutie súdu," komentoval situáciu okolo Černákovho prípadu poslanec SDKÚ Peter Mišík.
Nové vraždy
Polícia aj prokuratúra chcú Černáka obviniť z ďalších vrážd. Uvažovali, že ho nechajú prepustiť a hneď ho nanovo zatknú. Podľa európskeho zatykača však musia dodržať medzi prepustením a novým zatknutím tzv. 45-dňovú ochrannú lehotu. Počas nej by bol Černák na slobode. Slovenský Trestný poriadok hovorí len o 15 dňoch. Problémom je, že Černák už raz v podobnej situácii ušiel do zahraničia.
Vzdať sa zásady špeciality môže aj sám Černák. Jeho advokát Ľubomír Samuel povedal, že o tom ešte s klientom nehovoril. Ak by súd zásadu uznal, všetky úkony od obvinenia z vrážd by mohli byť neplatné.
Černák však podľa advokáta Samuela určite zostane vo väzbe. "Štátu v tomto štádiu stojí za to, aby zaplatil aj 100 miliónov, keby bol Černák nezákonne vo väzbe. S radosťou to zaplatia," poznamenal.
Černákovi včera ráno o ôsmej hodine vypršal osemapolročný trest za vydieranie. Z väznice v Banskej Bystrici sa však nedostal na slobodu ani formálne. Všetky záležitosti týkajúce sa presunu z výkonu trestu do výkonu väzby pre obvinenie z dvoch vrážd administratívne vybavili za múrmi väznice.
Ako sa asi malo postupovať
2002
29. november - krajský súd vyhovel žiadosti Mikuláša Černáka o podmienečné prepustenie z väzby po polročnom odpykaní si trestu za vydieranie.
2003
29. marca - Najvyšší súd rozhodnutie po dovolaní ministra spravodlivosti Daniela Lipšica rozsudok zrušil a nariadil vrátiť Černáka do väzenia.
5. apríl - polícia zadržala Černáka v Česku, slovenská strana požiadala o jeho vydanie, aby si odpykal zvyšok trestu za vydieranie. Česká republika 18. júla súhlasila a Černáka previezli na Slovensko.
2005
4. apríla - polícia obvinila Černáka z organizovania vraždy Jozefa Holuba, pri ktorej zomrel Peter Klešť. Prokurátor mal hneď po obvinení požiadať Českú republiku o súhlas s trestným stíhaním. Po tom, čo súd vo februári 2006 prijal obžalobu, mal tak urobiť prokurátor. Černáka prvostupňový súd v prípade tohto trestného činu pred pár dňami oslobodil.
28. októbra - polícia obvinila Černáka z vraždy Imricha Oláha. Prokurátor mal opäť požiadať Českú republiku o súhlas. Po tom, čo bola v apríli 2006 podaná obžaloba, to mal urobiť súd.
22. decembra - polícia obvinila Černáka z vrážd Emila Potanča a Milana Šipoša. Na zásadu špeciality sa opäť zabudlo.
2006
24. októbra - Okresný súd v Banskej Bystrici predĺžil Černákovi väzbu.
26. októbra - Černákovi vypršal trest za vydieranie, z výkonu trestu bol presunutý do výkonu väzby.
??? - Krajský súd rozhodne o Černákovom odvolaní proti väzbe.
Autor: MONIKA ŽEMLOVÁDANIEL VRAŽDA