BRATISLAVA – V problematike likvidácie jadrového odpadu na Slovensku je zatiaľ viac otázok ako odpovedí. Ministri sa včera pri schvaľovaní koncepcie likvidácie vyhoreného jadrového paliva a jadrovoenergetických zariadení definitívne nerozhodli pre konkrétne riešenie likvidácie ani pre cestu, akou zabezpečiť potrebné zdroje.
Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha je ekonomicky najvýhodnejšie budovanie hlbinného úložiska na Slovensku, do ktorého by sa potom uložilo vyhorené jadrové palivo, ako i časti likvidovaných reaktorov. „Cena tejto alternatívy je v porovnaní s najdrahším riešením – vývozom paliva na prepracovanie a spätným dovozom a uložením na Slovensku – asi tretinová.“ Stredne drahé je riešenie vývozom vyhoreného paliva do Ruskej federácie bez jeho návratu do SR.
Pri výbere z týchto možností je podľa Haracha potrebné zohľadniť vývoj vedy a techniky, ktorá môže priniesť nové technické riešenia. Rovnako prebiehajú i rokovania na úrovni Európskej únie a OECD, pričom je možné, že padne riešenie o budovaní troch alebo štyroch celosvetovo využívaných úložisiek.
„Rozhodnutie preto nepadne v tomto roku, každý druhý rok bude vláda koncepciu likvidácie aktualizovať,“ uviedol Harach.
Likvidácia vyhoreného jadrového paliva a jadrovoenergetických zariadení bude na Slovensku aktuálna o 30 až 40 rokov. Dovtedy by však vláda mala mať jasno v tom, ktorou cestou sa vydá, ako aj v tom, odkiaľ získa potrebné technické a finančné prostriedky. Zdroje má vyberať Štátny fond na likvidáciu jadrovoenergetických zariadení SR. Tvoria ich odvody elektrární vo výške 10 % z objemu produkcie, čo je podľa Haracha málo. Zmeniť by sa mal podľa neho aj mechanizmus výberu, pričom navrhuje stanovenie odvodu v závislosti od výkonu elektrární. Na riešení tejto otázky sa však ministri včera nedohodli a diskusiu odložili na september. Vtedy sa majú zaoberať aj možnosťami likvidácie v rámci deblokácií ruského dlhu a tiež hodnotením lokalít vytypovaných na budovanie úložiska na Slovensku. Tie sú asi tri a minister ich odmietol menovať.
TOMÁŠ KURTANSKÝ