nacionalistickej krajnej pravice. Boli veľmi agresívni, ich aktivita sa však krátko po utorkovej polnoci vyčerpala.
Protesty boli výrazne slabšie ako pred mesiacom a pravdepodobne ani nepotrvajú niekoľko dní. Násilníci na uliciach očividne nezískali širšiu podporu spoločnosti. Mnohí z nich sa sťažovali, že sa k nim obyvatelia mesta nepripojili.
Dozvuky násilností však budú doznievať ešte dlho. V maďarskom parlamente sa včera opäť rozhorel spor medzi vládou a opozíciou o to, kto nesie za násilie na uliciach zodpovednosť a či bol zásah polície adekvátny.
Podľa premiéra Ferenca Gyurcsánya, ktorého odstúpenie demonštranti požadujú predovšetkým, ideológiu davu na ulici dodával líder opozície expremiér Viktor Orbán. Ten svojou politikou niektorých zbavil zábran. „Chceli udrieť mňa, pomstili sa celému Maďarsku,“ vyhlásil Gyurcsány. Premiér sa zastal polície, jej zásah proti demonštrantom označil za legitímny.
Orbánov Fidesz premiéra obviňuje, že hnev ľudu vyvolal on svojimi klamstvami a neochotou odstúpiť. Vládu a vedenie polície dokonca obvinil z toho, že úmyselne tlačili radikálnych demonštrantov smerom na jeho míting, aby sa obe skupiny premiešali a polícia mohla napadnúť aj prívržencov opozičnej strany.
Medzi zranenými z pondelka je aj poslanec Fideszu Máriusz Révész, ktorý sa vraj iba vracal z mítingu svojej strany domov. Pravdepodobne ho zasiahol policajný gumový projektil. Tvrdí, že sa prebral až v nemocnici. V parlamente sedel včera s obviazanou hlavou a rukou.
Podľa vládnych poslancov zasa moderátor mítingu Fideszu dav niekoľkokrát vyzval, aby sa pripojili k radikálnym demonštrantom, ktorí v tom čase už bojovali s políciou. Demonštranti z oboch skupín sa nedali vždy jasne rozlíšiť. Mnoho účastníkov mítingu Fideszu mávalo vlajkami s červenými, takzvanými árpádovskými pruhmi. Tie sú považované za symbol krajnej pravice.
Orbán na mítingu vyhlásil, že bude iniciovať referendum, aby vláde zabránil uskutočniť plán rozpočtových úspor a reforiem, ktoré budú mať vážne sociálne dosahy. Opozícia návrh na referendum včera upresnila.
Občania by mali rozhodnúť o siedmich bodoch, napríklad o platení školného na vysokých školách, zákaze privatizácie zdravotníckych zariadení, o priamych platbách v zdravotníctve, o tom, aby sa lieky mohli predávať iba v lekárňach, o predaji poľnohospodárskej pôdy či o tom, aby členovia vlády niesli zodpovednosť za to, ak prekročia plánovaný deficit rozpočtu.
Autor: Budapešť - Bratislava