Opakuje sa tak situácia okolo rumu, keď nápoj s týmto označením môže byť len ten, čo sa vyrába z cukrovej trstiny. Preto dnes už na Slovensku nemáme slovenský rum, ale iba um.
Menšina sa búri
Severania, pobaltské štáty a Poliaci v podstate napadli zvyšok únie za to, že vodkou nazývajú takmer akýkoľvek destilát, aj keď tá pravá vodka sa páli z obilia alebo zemiakov. Nespokojné štáty chcú, aby sa zaviedli nové pravidlá, ktoré to zmenia. Menší vodkoví fundamentalisti sa bránia, že destiláciou takmer čohokoľvek vzniká čistý alkohol a stopy po základnej surovine sa vôbec nedajú rozpoznať, takže nie je potrebné pálenie obmedzovať len na obilie a zemiaky.
Padajú tu slová o diskriminácii, ohrození významného priemyslu v Európe či urážke národného cítenia, pričom v pozadí je predovšetkým narastajúca snaha tradičných výrobcov obmedziť konkurenciu.
Kľúčové meranie síl medzi oboma tábormi prišlo včera. Ministri poľnohospodárstva dostali na stôl návrh predsedajúcich Fínov, aby sa v únii v budúcnosti predávala „pravá“ vodka - vyrobená z obilia, zemiakov a tiež melasy. Ostatné vodky, vyrobené napríklad z hrozna, by museli nápisom na fľaške priznať, že sa nevyrábajú z obilia či zemiakov. Vodkové štáty to však odmietli ako nedostatočnú ochranu.
„Viac ako 97 percent vodky predávanej v Európe pochádza zo zemiakov a obilia, mali by sme ju preto viac chrániť proti zostávajúcim trom percentám,“ zdôvodnil negatívne stanovisko k fínskému riešeniu poľský minister poľnohospodárstva Andrzej Lepper.
Obhajujú vodku z hrozna
Proti sa postavili aj krajiny, ktoré ťažia z nastávajúcej voľnej definície vodky - napríklad Veľká Británia, ktorej firma Diageo je významným producentom vodky Ciroc vyrobenej z hrozna - alebo tie, ktorým prekáža menenie doteraz fungujúcich pravidiel. Medzi ne patrí aj Česká republika a Slovensko.
Prípadná zmena v označovaní vodky však slovenských výrobcov podľa prezidenta Združenia výrobcov liehu a liehovín Jána Királyho neohrozí. „Menili by sa len označenia, čo by neprinieslo žiadne náklady,“ povedal Király. Na Slovensku vyrába vodku približne 50 výrobcov z obilia a z melasy, teda odpadu, ktorý vznikne pri spracovávaní cukrovej repy.
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, ľja