Jeseň je tu a vodiči by mali opäť prezúvať zimné pneumatiky. Prv, ako to urobia, je dobré si zrekapitulovať pneumatiky, ktoré nám slúžili doteraz. Ako sme boli spokojní? Oplatila sa investícia, ktorú sme do nich vložili? Slúžili podľa očakávania? A keď sme neboli spokojní, môžeme teraz uplatniť si reklamáciu?
P ríklad: Motorista patriaci do kategórie rozumných a pokojných vodičov si zakúpil minulý rok v novembri štyri nové značkové pneumatiky, dajme tomu za 3000 Sk za kus. Po najazdení 15 000 kilometrov zistil, že tie z prednej nápravy už nemajú ani potrebnú štvormilimetrovú hĺbku dezénu. Samozrejme, mal oprávnené očakávanie, že by pneumatiky v tejto cenovej hladine mali vydržať podstatne viac. Predtým najazdil na pneumatikách inej značky viac ako 50 000 kilometrov.
Reklamovať môžete
vždy a všetko
Vedúci pneuservisu Mikona Kamil Oscitý: "Kvalitné zimné pneumatiky by mali vydržať až 65 tisíc kilometrov. Na hĺbku dezénu má vplyv geometria náprav, stav tlmičov a štýl jazdy, profil pneumatík. Pri dodržaní pravidiel používania sa nemusí zákazník obávať neuznania reklamácie.
Ale aj tak je vždy dôležité, aby sa pracovníci pneuservisu zákazníka pred kúpou spýtali, čo od kupovanej pneumatiky očakáva. Pri zmene rozmeru pneumatiky na vašom automobile je potrebné dodržať podmienku a to výber pneumatiky s približne rovnakým obvodom. Kto je zvyknutý na nízkoprofilové pneumatiky mal by pri zimných použiť o stupeň menší profil disku aby sa mala kam odviesť voda či sneh", odporúča Kamil Oscitý.
Nakupujte
u odborníkov
Existujú rôzne typy vodičov. Niektorým nezáleží na tom, ako im bude pneumatika v zime slúžiť, ale zaujíma ich len jej životnosť a cena. Iní chcú jazdiť rýchlo aj v zime a pritom bezpečne brzdiť. Ak bude motorista spokojný a daná značka splní jeho očakávanie čo sa týka jazdných vlastností, potom privrie oči aj nad rýchlejším opotrebovávaním a kratšou životnosťou. Lebo dokonalá zimná pneumatika ešte neexistuje, vždy je treba niečo oželieť, jeden typ je vyvinutý pre jazdu po diaľnicach s potrebou brzdenia pri vysokej rýchlosti a iný na jazdu po silne zasnežených cestách 2. a 3. triedy. Hovorí Kamil Oscitý: "Majitelia starších áut majú menší záujem investovať do kvalitnejších pneumatík, hoci ja tvrdím, že aj niektoré typy z nižšej cenovej kategórie dokážu plne uspokojiť. Platí pravidlo, že sa oplatí nakupovať u odborníkov. Tí dokážu poradiť, aký typ pneumatiky je pre daný model auta najvhodnejší."
Záver teda možno zhrnúť do odporúčania: ak ste neboli spokojní s typom či značkou
tých predošlých zimných pneumatík, nakupujte nabudúce inde. Rozhodne je dobré si urobiť vlastnú analýzu, ide predsa o väčšiu investíciu. Navštíviť viacej predajcov, spýtať sa známych na ich skúsenosti, zbierať informácie na internete.
BEATA PLACHÁ