Moslimovia na celom svete oslavujú koniec ramadánu

KÁBUL, JERUZALEM - Obyvatelia väčšiny moslimských krajín začali včera oslavovať sviatok íd al-fitr, ktorým moslimovia končia s pôstom predchádzajúceho mesiaca ramadánu a ďakujú bohu za to, že im dal silu obstáť v skúške odriekania. Politici i obyčajní ľud

Mladí Iračania oslavovali so samopalmi na kolotoči, palestínski predavači sa chystali predávať sladkosti. Posledný záber zachytil v Sarajeve modlitbu bosnianskych moslimov pred mešitou.

FOTO – SITA/AP, REUTERS

KÁBUL, JERUZALEM - Obyvatelia väčšiny moslimských krajín začali včera oslavovať sviatok íd al-fitr, ktorým moslimovia končia s pôstom predchádzajúceho mesiaca ramadánu a ďakujú bohu za to, že im dal silu obstáť v skúške odriekania. Politici i obyčajní ľudia si blahoželajú a hlavy štátov udeľujú amnestie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vo vyzdobených domácnostiach vládne slávnostná atmosféra, ľudia sa obliekajú do nových šiat a navštevujú známych. Pred mešitami i vnútri sa konajú modlitby a ulicami prechádzajú sprievody. K íd al-fitru patrí aj jedlo, ktoré po mesiaci pôstenia prvýkrát zjedia za denného svetla.

V rámci amnestie v Indonézii prepustia dvoch islamských radikálov odsúdených za podiel na útoku na turistov na Bali v roku 2002.

Dve hlavné islamské organizácie v krajine, s najväčším počtom moslimského obyvateľstva v Indonézii, sa nezhodli na dni, kedy sa majú tohtoročné oslavy íd al-fitru začať. Vláda sa priklonila k názoru Rady učencov, ktorí rozhodli, že prvý deň osláv bude dnes.

Medzi moslimskými štátnikmi, ktorí oslovili veriacich, bol aj afganský prezident Hamíd Karzaí. Vyzval moslimov, aby „počúvali plač Afganistanu a pomohli mu zbaviť sa terorizmu.“ „V minulých mesiacoch prežívali Afganci bolesť. Denne sa tu odohrávali bombové útoky a vraždy,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 251
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 5 370
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 5 016
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 870
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 969
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 581
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 638
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu