ia peniaze na ročný termínovaný účet, môžu získať už aj pri nižších objemoch úspor úrok okolo štyroch percent.
Úroky, ktoré banky ponúkajú klientom, sa odvíjajú od sadzieb na medzibankovom trhu. Tie závisia od oficiálnej sadzby, určovanej Národnou bankou Slovenska.
Dnes je na úrovni 4,75 percenta. „Keďže sa predpokladá, že v súčasnosti je blízko svojho maxima, zrejme sú aj úroky bánk na svojom strope,“ povedala analytička VÚB banky Mária Horecká.
Podľa analytikov centrálna banka pristúpi do konca roka pravdepodobne ešte k jednému zvýšeniu základnej sadzby. O akú výraznú zmenu pôjde, je však podľa Terézie Coplákovej z Tatra banky momentálne zložité predpovedať, keďže s výraznejším posilňovaním koruny klesá pravdepodobnosť ďalšieho sprísňovania menovej politiky a teda rastu sadzieb. Základná sadzba NBS by ani po prípadnom zvýšení nemala prekročiť 5 percent.
Úroky na mesačných vkladoch by sa mali zvýšiť
Z hľadiska vývoja úrokových sadzieb na medzibankovom trhu sa podľa riaditeľa odboru treasury a finančných trhov Dexia banky Mareka Benčata očakáva zvyšovanie skôr pre splatnosti od jedného do troch mesiacov. Termínovaný vklad s viazanosťou na jeden mesiac však dnes banky úročia len 1 až 2 percentami ročne.
Na rast úrokov v bankách v tomto roku ľudia reagovali presunom peňazí z podielových fondov na termínované vklady, čo potvrdila nedávno vo svojej analýze aj Národná banka. Od januára do augusta vzrástli vklady obyvateľov v bankách o 32 miliárd korún a dosiahli takmer 360 miliárd.
Objem ročných termínovaných vkladov vzrástol za posledné tri mesiace v Slovenskej sporiteľni o 51 percent, vo VÚB o viac ako 200 percent. „Na krátke obdobie dnes skutočne termínovaný vklad poskytuje najlepšiu príležitosť na zhodnotenie peňazí,“ povedal šéf poradenskej spoločnosti EuroFin Emil Zuzík.
Podľa správcovských spoločností sa však ľudia v poslednom období čiastočne vrátili aj k podielovým fondom. „Objem peňazí v podielových fondoch sa v auguste aj v septembri oproti predchádzajúcim mesiacom opäť zvýšil,“ povedala Horecká.
Fondy a účty sú rozdielne produkty
Pri termínovaných vkladoch si klient sporí a banka mu zaručuje vopred stanovený úrok počas viazanosti vkladu. Peniaze sú viazané na pevne stanovené obdobie. Ak ich klient vyberie predčasne, platí sankciu, napríklad stratí úrok z vyberanej sumy. Banka pripíše klientovi na účet úrok zdanený 19-percentnou sadzbou.
Podielové fondy umožňujú investorom prístup k peniazom denne, správcovia im však nezaručujú výnosy. „Niektoré fondy peňažného trhu už umožňujú aj zriadenie prevodu na účet alebo trvalého príkazu, a umožňujú aj disponovanie s prostriedkami prostredníctvom telefónu či internetu,“ povedal Zuzík.
Zatiaľ čo výšku výnosu v prípade termínových vkladov znižuje daň, v prípade podielového fondu výnos znižujú poplatky správcovi. Klienti sú oslobodení od dane z príjmu, ak výnos vo fondoch nepresiahne 5-násobok životného minima v danom zdaňovacom období.
To sa však môže zmeniť. Ministerstvo financií totiž navrhuje od ďalšieho roku systém zdaňovania výnosov podielnikov na spôsob zrážkovej dane ako pri vkladoch v bankách.
Vzhľadom na to, že v portfóliu fondov peňažného trhu sú zastúpené vo veľkej miere aj investície do termínovaných kladov, budúce výnosy by sa nemali veľmi líšiť od ich úrokových sadzieb.
Podľa nedávneho odhadu Asset Managementu Slovenskej sporiteľne by výnosnosť peňažných fondov mohla pri súčasnom vývoji dosiahnuť ročne 3,5 až 4,5 percenta.
„Z tohto pohľadu si myslím, že panický presun peňazí z fondov na termínované vklady je neadekvátny,“ povedal Zuzík.