Minister Vážny. FOTO – SITA |
cent akcií Telekomu. Jeho dcérou je T-Mobile Slovensko. Väčšinový podiel materskej spoločnosti ovláda nemecký koncern Deutsche Telekom.
“Myslím si, že je chorý stav, keď mobilný operátor bude pod nepriamym vplyvom štátu,“ povedal Vážny. Po budúcoročnom príchode tretieho mobilného operátora (Telefónica O2) na slovenský trh budú podľa neho vytvorené dostatočné podmienky na hospodársku súťaž.
Vážny chce konzultovať svoje zámery ohľadne T-Mobilu v najbližších dňoch najskôr s predstaviteľmi nemeckého vlastníka, a potom s vládou.
Technika predaja by mohla podľa ministra dopravy vyzerať tak, že ak sa štát dohodne na predaji T-Mobilu s Deutsche Telekomom, štát získa výnos z predaja mobilného operátora cez dividendy. „Z rokovaní, ktoré som mal, si ľudia zo Slovak Telekomu takýto postup vedia predstaviť. Nemecká strana sprostredkovane tiež prejavila súhlas s prípadným predajom, keďže by na Slovensku bolo dobré vyriešiť plnohodnotnú hospodársku súťaž,“ povedal Vážny.
Najmenej pravdepodobná je pre neho možnosť, že by 100 percent T-Mobilu prešlo pod Deutsche Telekom a ten by vyplatil štát. „Je to možné, ale najmenej pravdepodobné. Je tam náročná konštrukcia a krehká väzba medzi mobilným a pevným operátorom. Pri tejto možnosti by obaja ostali pod Deutsche Telekomom,“ dodal. Cenu T-Mobilu podľa neho najlepšie určí trh.
Minister uvažuje aj o predaji 49-percent akcií, ktoré štát vlastní v Slovak Telekome. „Neviem odhadnúť horizont, ale ak bude definované vhodné konkurenčné prostredie, štát nemusí vlastniť podiely ani v Slovak Telekome,“ povedal minister.
Nemyslí si však, že by okamžitý predaj podielu v spoločnosti zlepšil konkurečné prostredie. „Naopak, museli by byť potom oveľa silnejšie regulačné mechanizmy, a to nám spôsobí určité problémy,“ povedal. Podľa ministra Telekomunikačný úrad ako regulátor reguluje, ale treba ho posilniť. „Regulácia na Slovensku trvá dlho. Je otázne, či je dostatočná,“ povedal minister