BRATISLAVA - Nezamestnanosť v Trenčianskom okrese klesla v septembri na 2,96 percenta. Po Bratislave je druhá najnižšia na Slovensku. Nezamestnanosť je v tomto regióne taká nízka, že ak by doň namieril väčší investor, nenašiel by dosť voľných ľudí.
Miera nezamestnanosti na Slovensku klesla na 9,85 percenta a bez práce je stále menej ľudí aj v regiónoch s najväčšími problémami. Na konci septembra malo 13 okresov mieru evidovanej nezamestnanosti nižšiu ako 5 percent. Päť percent je pritom hranica, ktorú ministerstvo práce považuje za tzv. prirodzenú mieru nezamestnanosti.
Riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne Branislav Horník hovorí, že percento ľudí pripravených ihneď nastúpiť do zamestnania už veľmi nemá kam klesnúť, "nanajvýš ak o stotinky". Podobná situácia je aj v susednom Ilavskom okrese, kde je nezamestnanosť 3,75-percentná.
Nezamestnateľní
V Trenčianskom okrese evidujú 1948 nezamestnaných, mnohí majú nad 50 rokov. Zvyšok tvoria ľudia s neukončeným stredným alebo základným vzdelaním, ktorí si zamestnanie hľadajú ťažko. "V evidencii nemáme ani jedného absolventa strednej alebo vysokej školy. Mladých ľudí, ktorí k nám prídu, dokážeme okamžite umiestniť," hovorí Horník.
Primátor Ilavy Pavol Čiernik priznáva, že nedostatok pracovnej sily začína byť pre prípadných nových investorov problémom. Ľudia do okresu za prácou dochádzajú, niektoré firmy zamestnancov zvážajú zo širokého okolia.
"Nízka nezamestnanosť núti firmy svojich ľudí motivovať, aby neprešli ku konkurencii," hovorí Čiernik. Vyššie platy však podľa neho vytvárajú aj väčší tlak na služby a bývanie. "Našou hlavnou prioritou je, aby ľudia, ktorí tu pracujú, mali aj kde bývať," tvrdí. "Veľký dopyt po pozemkoch na druhej strane zvyšuje ich cenu."
Väčší investor by dosť kvalifikovanej pracovnej sily nenašiel ani na Orave. V okresoch Námestovo a Tvrdošín, kde je nezamestnanosť nižšia ako 8 percent, evidujú najmä dlhodobo nezamestnaných. V Námestovskom okrese je ich z 1130 nezamestnaných až 753. Podľa riaditeľa miestneho úradu práce Pavla Boldovjaka ide najmä o ľudí zapojených do aktivačných prác, ktorí sú pre trh práce "veľmi ťažko použiteľní" a o matky s malými deťmi. "Muži chodia za prácou do Bratislavy alebo do Čiech a ženy ostávajú doma pri deťoch," hovorí.
Najhoršie okresy
Opačná situácia je na Gemeri, kde až v troch okresoch nezamestnanosť prevyšuje 20 percent. Ladislav LŚrincz z Regionálneho poradenského a informačného centra Rožňava hovorí, že pre nedostatočne rozvinutú infraštruktúru okresu chýbajú strategickí investori. Problémom je podľa neho aj nízka kúpyschopnosť obyvateľstva, ktorá prispieva k malej ochote začať s podnikaním.
V okrese Trebišov evidujú po dvoch gemerských okresoch tretiu najvyššiu nezamestnanosť na Slovensku 22,12 percenta. Aj tu však za posledný rok klesla takmer o 4 percentá. Riaditeľ tunajšieho úradu práce Peter Bačkovský hovorí, že región má investorom čo ponúknuť a "postupne začína byť zaujímavý". V okrese evidujú vyše 10-tisíc ľudí pripravených nastúpiť do zamestnania, z nich dva a pol tisíca má maturitu alebo vyššie vzdelanie.
Autor: JOZEF ČAVOJECMICHAL PIŠKO