O slovensko-maďarských vzťahoch sme sa rozprávali s predsedom SMK BÉLOM BUGÁROM.
Až 62 percent ľudí hovorí, že sa zhoršili vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi. Ako tento údaj SMK vyhodnocuje?
"Aj my hovoríme, že vzťahy sa zhoršili, s tým, že predstavitelia súčasnej vládnej koalície začali tvrdiť, že SMK rozdávala peniaze len pre Maďarov. To nie je pravda. Hovorili, že predstavitelia SMK chodia lobovať do Maďarska proti Slovensku. Fakticky vytvárajú prostredie, ktoré je nedôverčivé. My na to musíme odpovedať a už je problém."
V prieskume si najviac - takmer 17 percent opýtaných - vybralo odpoveď, že príčinou zhoršenia vzťahov je nespokojnosť SMK s tým, že nie je vo vláde. Čím to je, že zaujala toľko ľudí?
"Asi je v tejto skupine najviac sympatizantov súčasnej vládnej koalície. Najmä Smer hovorí, že preto kritizujeme vládu, lebo v nej nie sme. Hovorím, že to nie je tak. Je však jedno, čo tvrdím, keď to ľudia takto chápu a najmä sympatizanti Smeru tomu uverili."
SNS vyzvala politické strany, aby nespolupracovali s SMK, kým neuzná zmluvy z Trianonu o povojnovom usporiadaní. Hoci sa šéf Smeru zatiaľ k tejto iniciatíve nevyjadril, ste spokojný, že zámer SNS nenašiel ohlas?
"To je v poriadku a teší nás to. Očakávam, že zaujme stanovisko aj šéf Smeru. Ak by sa k iniciatíve pridal, bol by to veľmi zlý signál."
Vnímate snahu SNS ako pokus izolovať SMK na politickej scéne?
"Samozrejme, ale to sa nepodarí. Sme etablovaní ako politická strana vrátane medzinárodných štruktúr, čo sa nedá povedať o SNS."
Cítite podporu u bývalých koaličných partnerov?
"Minimálne k iniciatíve SNS sa vyjadrili tak, že s ňou nesúhlasia."
Aj politici opozície z SDKÚ a KDH hovoria, že budú v Bruseli brániť národné a štátne záujmy. Ako sa na to pozeráte?
"To je v poriadku. Kritika krokov súčasnej koalície neznamená ísť proti záujmom Slovenska. Keby sme si boli túto argumentáciu osvojili, potom by sme nemohli v minulosti vystupovať proti Mečiarovej vláde."
Myslíte si, že keď už je Slovensko súčasťou Európskej únie, že slovenskí politici nemusia byť tak vnímaví k problémom menšín ako pred vstupom do únie?
"Je to možné. Nemyslím si však, že by to mohlo takto dopadnúť. SMK za osem rokov vo vláde dokázala, že je ochotná urobiť v prospech Slovenska veľmi veľa. Mohli sme pred vstupom do únie povedať, že súhlasíme, len za konkrétnych podmienok. Pritvrdili by sme v menšinových záležitostiach a vstup by nebol taký jednoduchý, alebo by sme boli povedali našim voličom, aby nešli na referendum, lebo sme nedostali isté práva. To sme neurobili. Už nikomu nič dokazovať nebudem. Ak nám neveria, tak neveria."