Irackí ozbrojenci v uliciach mesta Ramadí. S každodenným násilím v krajine si Biely dom nevie rady.
FOTO – REUTERS
Bushova administratíva chystá zmeny v Iraku. Nebude to okamžité stiahnutie vojsk, ale prinajmenšom dá vláde irackého premiéra Núrího al-Malíkího jasné ultimátum.
Tlak na irackú vládu stupňuje aj britská vláda. Podpredseda irackej vlády Barham Sálih sa včera v Londýne stretol s Tonym Blairom a povedal, že Iračania preberú tento rok zodpovednosť za bezpečnosť v polovici krajiny. Nemal by to však podľa neho byť signál na rýchly odchod zahraničných síl z Iraku. Blair podľa britských médií od irackého podpredsedu vlády žiadal, aby iracká vláda prevzala asi do roka zodpovednosť za bezpečnosť vo všetkých južných provinciách, kde pôsobia Briti.
V Spojených štátoch americká verejnosť tesne pred kongresovými voľbami očakáva jasné slovo od prezidenta, čo s Irakom. Situácia tam je hlavnou témou kampane a proti vojne je podľa prieskumu CNN 64 percent Američanov. Október sa ešte neskončil a už je pre amerických vojakov najkrvavejší v tomto roku.
Plánov pre Irak je niekoľko. Autorom jedného bude James Baker. Stál aj za víťazstvom Busha v roku 2000 ako šéf právneho tímu budúceho prezidenta.
Podľa správy Los Angeles Times by jeho štúdia mohla odporučiť postupné stiahnutie amerických vojsk alebo rokovania so Sýriou a Iránom, ktoré by pomohli zastaviť násilie v krajine.
Baker tvrdí, že žiadne rozhodnutie jeho komisie nepadlo a „riešenia ako mávnutím čarovným prútikom nie sú“. Navrhne však alternatívy voči súčasnému Bushovmu kurzu.
Bushovi možno poradcovia navrhnú aj plán odchodu vojsk, prezident však takúto porazeneckú taktiku nepripúšťa.
„Stiahnutie vojsk umožní teroristom získať bezpečné útočisko, odkiaľ môžu obnoviť útoky na Ameriku. Naši vojaci bojisko neopustia, kým nedokončia svoju prácu,“ hovorí zatiaľ Bush.
Podľa CBS News Pentagon rovnako ako Londýn skúma možnosti, ako rýchlo môže Irak prevziať viac zodpovednosti za bezpečnosť v krajine a ako rýchlo by sa Američania mohli stiahnuť. New York Times informoval, že Bushova administratíva pripravuje pre irackú vládu plán, ako by mala postupovať pri potlačení sektárskeho násilia a zohrávala väčšiu úlohu pri zaistení bezpečnosti krajiny, napríklad odzbrojením jednotlivých povstaleckých skupín a milícií.
Dokument nebude hroziť okamžitým stiahnutím vojsk. Ak však vláda plán nenaplní, Bushov tím prehodnotí vojenskú stratégiu a chystá ďalšie tresty.
Biely dom vyhlásil, že správa New York Times nebola presná, v čom však, to už tlačové oddelenie nespresnilo.
V októbri v Iraku už zahynulo sto amerických vojakov a tento mesiac je zároveň najkrvavejším pre krajinu v tomto roku. Zatiaľ najviac Američanov zomrelo v novembri 2004 počas ofenzívy vo Fallúdži, celkovo 137. Počet mŕtvych amerických vojakov sa pohybuje okolo 2800.
Nedávna štúdia OSN odhadovala, že denne zomrie v krajine 100 Iračanov, príspevok v britskom medicínskom žurnále The Lancet hovoril až o 500 ľuďoch denne.
Diplomat berie späť slová o arogantných USA
Šéf americkej diplomacie pre Blízky východ Alberto Fernandez sa ospravedlnil za to, že pre televíziu al-Džazíra povedal, že “hoci sa Američania v Iraku snažia, nepochybne tam boli od USA arogancia aj hlúposť”.
Teraz Fernandez tvrdí, že sa vážne preriekol, keď použil takéto vyjadrenie. “Nie sú to ani moje názory, ani ministerstva zahraničných vecí,” oznámil vo svojom stanovisku.
(bo)
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, Michigan