Ako si kupovať slnečné okuliare

Slnečné okuliare sú výrazným módnym prvkom, vlastní ich takmer každý z nás. Napriek tomu o ich vlastnostiach a účinkoch vieme veľmi málo. Čo by malo byť návodom na ich správny výber? "Slnečné okuliare musia chrániť oko dvojakým spôsobom. Jednak vytvárajú zrakovú pohodu, pretože oči sa nemusia prispôsobovať intenzívnemu slnečnému žiareniu, jednak do určitej miery oči chránia pred UV žiarením, ktoré môže prispieť k vzniku niektorých očných chorôb," upozorňuje

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viera Gajdošová, očná optička-optometristka

SkryťVypnúť reklamu

z bratislavskej Očnej

optiky 21.

UV žiarenie

UV žiarenie patrí ku krátkovlnnej oblasti slnečného spektra a je obzvlášť bohaté na energiu. Nie je viditeľné a predsa môže nechráneným očiam veľmi škodiť.

Pri mori alebo na horách pri zimných športoch, keď nastáva reflexia až 90 % slnečného svetla, často spôsobuje zápaly spojiviek. Dlhodobé pôsobenie UV žiarenia môže viesť aj k zákalom rohovky, prípadne sivému zákalu, v najhorších prípadoch k nenávratnému poškodeniu sietnice a zraku.

Veľmi škodlivé je slnečné žiarenie vlnovej dĺžky 0 až 400 nm. Nevyhnutné je preto, aby okuliarové slnečné šošovky túto krátkovlnnú oblasť spektra neprepúšťali. Slnečné okuliare, ktoré túto ochranu ponúkajú, majú etiketu s poukazom na UV 400.

Slnečné šošovky

SkryťVypnúť reklamu

Materiály používané na ich výrobu môžu byť rôzne, proti oderu odolnejšie sklo, ľahší a fa-rebne variabilnejší plast alebo pružnejší polykarbonát. Všeo-becne platí, že plastové šošovky majú lepšiu UV absorpciu ako minerálne šošovky. Jedno však musia spĺňať v každom prípade. Chrániť zrak pred škodlivým UV žiarením.

Slnečné okuliare, rovnako ako korekčné okuliare, musia obsahovať kvalitné, perfektne zabrúsené šošovky. V žiadnom prípade sa na nich nesmú objaviť mechanické poškodenia alebo iné chyby materiálu, ktoré by mohli vyústiť do bolestí hlavy alebo očí. Šošovky nesmú "pružiť" pod jemným tlakom prstu. Pri predmetoch, pozorovaných šošovkami, nesmie vznikať deformácia vnímaného tvaru. Najdôležitejším faktorom pri nich je UV filter.

SkryťVypnúť reklamu

UV filter sa nachádza v materiáli okuliarovej šošovky a je nezávislý od stupňa tónovania.

Slnečné okuliare, ktoré iba tlmia viditeľné svetlo a neobsahujú UV filter, poškodzujú oko, pretože vyraďujú z funkcie vlastný obranný mechanizmus oka. Bez tmavej okuliarovej šošovky by totiž oko na svetelné podmienky reagovalo zúžením zornice a privieraním viečok.

Polarizačné šošovky

Pohodlné a ľahké slnečné okuliare s originálnymi polarizačnými šošovkami majú v porovnaní s bežnými slnečnými okuliarmi výhodu navyše. Filtrujú rušivé odrazené svetlo a ocenia ich obzvlášť vodiči a športovci počas aktivít pri vode, cyklistike či zimných športoch. Umožňujú vidieť prirodzene a zvyšujú tak bezpečnosť i zrakový komfort.

Čím tmavšie, tým lepšie?

SkryťVypnúť reklamu

Príliš tmavé sklá môžu byť nebezpečné pri prudkom prechode zo svetla do tieňa, napríklad u vodičov. Mali by sme vedieť, že je lepšie nenosiť žiadne okuliare ako s nekvalitným UV filtrom. Vplyvom tmavých šošoviek sa roztiahne zornička a žiarenie tak ľahšie vstupuje do oka a spôsobuje zákaly šošovky, prípadne ďalšie zmeny. Vhodnejšie sú skôr sklá so strednou intenzitou zatmavenia, pretože zdravé oko má pomerne vysokú schopnosť prispôsobiť sa intenzite osvetlenia.

Skresľujú farebné sklá farby?

Pri použití okuliarov moderných farieb - ružových, zelených, žltých - by veľmi prekážalo, iba ak by sme v nich robili činnosti, pri ktorých je dôležité precízne rozoznávanie farieb, napríklad pri práci grafika. Inak platí, že ľudský mozog je obdarený vysokou mierou schopnosti prispôsobiť sa farebnému skresleniu vyvolanému farebnými okuliarmi. Okuliarové šošovky, ktoré používajú vodiči, nesmú však skresľovať farby. Najmenej skresľujú šošovky hnedej, sivej a zelenej farby. Cez takéto slnečné okuliare vníma človek takmer originálne odtiene farieb.

SkryťVypnúť reklamu

Dioptrické okuliare a ochrana pred slnkom

Čo sa týka ochrany pred viditeľným slnečným žiarením, to možno regulovať sklami, ktoré sa zatmievajú samy podľa intenzity svetla. Dostupné sú pre všetky dioptrické hodnoty.

Športové slnečné okuliare

Na šport sú najvhodnejšie

plastové šošovky, pretože sú ľahšie a pri ich rozbití nehrozí poranenie oka. Dôležitá je aj odolnosť rámu proti zlomeniu. Tú pri športových okuliaroch zabezpečuje plastové povrstvenie.

Zimné športy a okuliare

Do zasneženej krajiny, ktorá odráža 90 % svetla, nie sú vhodné okuliarové šošovky zafarbené v hornej časti viac ako v spodnej časti (tzv. gradály). Naopak, hodia sa sem okuliarové šošovky s vysokým stupňom zafarbenia (kategória 3 a 4). Šošovky by nemali byť priveľké a mali by poskytovať veľmi dobrý zorný uhol. Kvalitnú ochranu očí zabezpečujú polykarbonátové šošovky. Materiál by sa nemal na očiach rozbiť ani v prípade nepríjemných pádov. Ochranu proti nepriamym lúčom by mali poskytnúť stranice. Je dobré, ak horná časť straníc má menšie "dierky", ktoré pomáhajú prúdeniu vzduchu, čo zabraňuje zahmlievaniu skiel. (un)

SkryťVypnúť reklamu

Rozdelenie

slnečných filtrov

Označenie stupňa ochrany sa pri slnečných okuliaroch nachádza na straničkách vedľa označenia CE, napr. CE 5 - 2. Číslica 5 platí pre priepustnosť infračerveného žiarenia, číslica 2 určuje stupeň slnečnej ochrany.

Existujú štyri normalizované kategórie filtrov:

* Kategória 0: bezfarebný alebo veľmi svetlý filter (priep. viditeľného žiarenia [VIZ] 80 - 100 %)

* Kategória 1: svetlý filter (priep. VIZ 43 - 80 %)

* Kategória 2: stredne tmavý filter (priep. VIZ 18 - 43 %)

* Kategória 3: veľmi tmavý filter (priep. VIZ 8 - 18 %)

* Kategória 4: veľmi tmavý filter (priep. VIZ 3 - 8 %)

Kategórie 3 a 4 nie sú vhodné na šoférovanie.

Slnečné okuliare označené CE zodpovedajú normám Európskej únie. Tmavé šošovky samy o sebe (bez označenia CE) nevypovedajú nič

SkryťVypnúť reklamu

o ochrane pred UV žiarením.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 020
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 446
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 931
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 916
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 473
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 344
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 067
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 046
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu