Mať svojho zubára je bežné. Prečo teda nemať aj svojho optika?

Tak ako máte svojho zubára či kaderníčku, mali by ste mať aj svojho optika, domnieva sa viceprezident Optickej únie Slovenska Bc. Martin Morvay. "Rodinný optik by bol výhodný pre obe strany, medzi zákazníkom a odborníkom by vznikol vzťah na báze dôvery.

V jeho počítači by bola uložená celá databáza všetkých vyšetrení a zakúpených výrobkov a pri každej zmene by bola orientácia ľahká a rýchla," hovorí optik Morvay. Lebo vraj niet nič horšie, ako keď má človek pätoro okuliarov a každé od iného optika.

Čím sa riadiť pri kúpe okuliarov?

V okuliaroch sa musíte predovšetkým dobre cítiť, radí zákazníkom Martin Morvay. Ich kúpu prirovnáva ku kúpe topánok. Niektoré si vyskúšate a už na prvý raz viete, že to je ono, čo chcete, že sa v nich bude dobre chodiť, nebudú omínať. A tak nejako je to aj

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

s okuliarmi. Rám okuliarov nesmie tlačiť, vyrušovať, znervózňovať. Ale najdôležitejšie je, aby ste sa v nich páčili sami sebe.

Bolo by chybou ak by si bojazlivá žena kúpila extravagantný rám, z ktorého by bola nervózna, lebo sa za ňou otáčajú ľudia. A naopak....

"Oči sú oknom do duše a rámom okuliarov sa človek dostáva do podvedomia ľudí, s ktorými prichádza do styku, " hovorí Morvay. On osobne nepreferuje univerzálné pravidlá, že k oválnej tvári patria oválne rámy, k hranatej hranaté. Oválne sklá budú totiž v kovovom materiáli vyzerať ináč ako v plastovom a na každom človeku tiež inak.

Dnes sa nosia rámy všetkých farieb, letia aj cukríkové, oranžová, žltá... Ktorú farbu uprednostniť?

To záleží od mentality človeka, každý sa môže cítiť lepšie v inej. Podľa Martina Morvaya by ľudia mali okuliare z času na čas obmieňať. Dôvodí tým, že ani kabát nenosí človek celý život jedného strihu. Našťastie móda v okuliaroch nezaznamenáva až také výkyvy ako v oblečení. (or)

SkryťVypnúť reklamu

Aká je životnosť okuliarov

Životnosť okuliarov je dva až tri roky. Závisí od toho, ako sa o ne staráme. Zhruba každé dva roky by mal človek absolvovať kontrolu očí.

Môžete mať drahé okuliare, ale keď si ich strhávate jednou rukou, narúšate ich. Okuliare si treba dávať dvoma rukami na oči a tak isto dolu.

Nesprávnou manipuláciou sa najčastejšie poškodzujú, a je jedno či sú drahé alebo lacné.

Úplne nesprávne je dávať si ich dolu cez hlavu.

Aký je rozdiel medzi vyšetrím u lekára a v optike

Zásadný rozdiel je v tom, že lekár vyšetruje oko, optik zrak. Úlohou lekára je vyšetriť aké dioptrie pacient potrebuje a sklá už odporučí optik.

Lekár povie, že potrebujete jednotku na čítanie alebo dvojku do diaľky, no optik upresní typ okuliarovej šošovky podľa spôsobu používania okuliarov.

SkryťVypnúť reklamu

"Havlovky" sú najzdravšie

Polovičné okuliare, ktoré nosí na špičke nosa exprezident Václav Havel alebo herec

Jiří Bartoška sú podľa optika Morvaya najzdravšie okuliare pre začínajúcich nositeľov

okuliarov, ktorí majú vekom problémy len pri čítaní.

(or)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 976
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 440
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 931
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 033
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 475
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 332
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 083
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 054
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu