Ak zrazu zistíte, že s vašimi očami nie je čosi
v poriadku, mali by ste ihneď začať pátrať po príčine zmeny kvality videnia.
Často sú oči jednoducho presilené. Priveľa pracujete, s monitorom počítača ste priam zrastení. V tom prípade dožičte očiam potrebný oddych.
Ak zhoršená kvalita videnia pretrváva, odložte akúkoľvek márnomyseľnosť!" radí oftalmologička MUDr. Gabriela Markechová.
"Ak ste okuliare dosiaľ nepotrebovali, zrazu však pociťujete, že akosi horšie vidíte, oči sa vám ľahko unavia a sú citlivé, mali by ste sa vybrať na kontrolu k očnému lekárovi. Neutešujte sa tým, že titulky v
novinách ešte prečítate! Ihneď
vyhľadajte lekára," odporúča MUDr. Markechová, s ktorou sme riešili i ďalšie "otázniky" ohľadom očí a okuliarov.
Aké vyšetrenia zahŕňa bežná prehliadka?
"Trvá asi 20 minút a zahŕňa vyšetrenie videnia, zmeranie vnútroočného tlaku, vyšetrenie prednej časti oka a očného pozadia. Pri prvej návšteve lekár s pacientom preberie príznaky, ktoré ho do ambulancie priviedli, rodinnú anamnézu i lieky, ktoré užíva. Vyšetriť očné pozadie a zmerať vnútroočný tlak by mal lekár aj pri kontrole dioptrií. Zdravý človek stredného veku by mal prísť na kontrolu raz za rok, hlavne po štyridsiatke. Možno tak včas zaznamenať nielen zhoršujúci sa zrak a prvé príznaky očných chorôb, hlavne zvýšeného očného tlaku, ale aj iné zdravotné problémy zdanlivo s očami nesúvisiace - napríklad mozgový nádor, cievne ochorenia, cukrovku, poruchu štítnej žľazy a pod."
Najčastejšími poruchami zraku sú krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatismus. Čoraz viac sa v súvislosti s korigovaním oboch porúch hovorí o multifokálnych okuliarových šošovkách. V čom spočíva ich progresívny spôsob korekcie?
"Multifokálne sklá sú určené pre všetky vzdialenosti. Je to ideálny spôsob korekcie očných porúch. Tieto okuliare s premenlivou dioptriou, bez viditeľného prechodu, sú plne prispôsobené na celodenné nosenie. Počas dňa umožňujú vi-dieť na všetky vzdialenosti. Umožňuje to optický povrch dokonale upravený na základe sledovania pohybu očí a potrieb videnia. Pohľad pomaly, bez akejkoľvek námahy, prechádza od videnia do diaľky cez videnie na stredné vzdialenosti až po videnie nablízko."
Aký je rozdiel medzi sklami s antireflexnou vrstvou a bez nej?
"Keď svetlo dopadá na sklenú plochu, neprechádza sklom úplne, ale čiastočne sa odráža späť. Pre človeka, ktorý nosí okuliare, sú tieto reflexy, vznikajúce na oboch stranách okuliarových skiel, veľmi rušivé. Následkom je pokles svetelnej priepustnosti a znížená zreteľnosť obrazu, napríklad za šera alebo keď sa cesta leskne vo svetlách protiidúcich áut. Dioptrické sklá opatrené antireflexnou vrstvou poskytujú väčšiu istotu. Predovšetkým v noci, lebo rušivé odrazy lámp a reflektorov sa vďaka antireflexným vrstvám redukujú na minimum. Antireflexné vrstvy majú hydrofóbnu úpravu uľahčujúcu čistenie."
Alternatívou k okuliarom sú kontaktné šošovky. Môžu sa používať aj ako jediná korekčná pomôcka zraku, s vylúčením okuliarov?
"Kontaktné šošovky by mali byť alternatívou k okuliarom. Kedysi boli šošovky akousi estetickou náhradou ťažkých skiel, dnes už sú však k dispozícii dioptrické sklá plastové, stenčené, prípadne vo vyhotovení so skrátenou prechodovou zónou, vhodné do moderných užších, odľahčených obrúb.
Môžu byť šošovky v niektorých prípadoch rizikové?
Rizikom pre nositeľov šošoviek je kúpanie, predovšetkým v prírodných kúpaliskách, kde sa vyskytujú mikroorganizmy, pre ktoré sú kontaktné šošovky živnou pôdou. Úplne bez rizika nie je ani kúpanie v chlórovanej vode bazénov plavární.
Pri plávaní v morskej vode si dávajte pozor nielen na podráždené oči, ale aj na osmotický tlak slanej vody - je hrozbou, že šošovky stratíte. Pri kúpaní je vhodné siahnuť po jednodňových šošovkách a po použití ich za hodiť.
Nositelia kontaktných šošoviek by mali dbať na ich dezinfekciu a správne čistenie roztokmi na to určenými a mali by dodržiavať odporúčanú dĺžku nosenia kontaktných šošoviek. Kým v minulosti boli bežné ročné šošovky, dnes smeruje vývoj k dvojtýždennému alebo jedno- dňovému cyklu nosenia. Čím kratší je interval výmeny, tým sú menšie riziká infekcie, alergizácie a poškodenia povrchu rohovky."
MIROSLAVA UNGEROVÁ
Kedy vyhľadať
očného lekára?
- ak vaše oči opakovane slzia, svrbia a červenejú,
- ak výrazné zhoršenie kvality videnia pretrváva niekoľko dní,
- opakovane dochádza k zápalu spojiviek,
- objavia sa jednoznačné príz -naky krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti, ak máte pocity bolesti a tlaku za očami a pocit suchosti spojiviek.