BRATISLAVA - Vládna koalícia bude postupne rušiť neštátne školy, obáva sa opozícia. Návrh zákona o financovaní neštátnych školských zariadení a základných umeleckých škôl, ako aj nedávne vyjadrenie premiéra Roberta Fica, že treba "prehodnotiť" sieť vysokých škôl, vníma ako pokus o znárodnenie.
Ministerstvo školstva to zásadne odmieta, hovorí, že iba zrovnoprávni kritériá pre všetky typy škôl.
Zákon o neštátnych školách
Parlament minulý týždeň v prvom čítaní schválil návrh zákona, podľa ktorého by podpora súkromných a cirkevných školských zariadení mala patriť do právomocí samosprávy. Štát by na ne teda neprispieval.
Samospráva má zariadeniam tri roky vyplácať aspoň 85 percent zo sumy, ktorú dostávali doteraz, keď ich sčasti financoval rezort školstva. Opozícia zákonu vyčítala, že spôsobí postupný zánik neštátneho školstva. Samospráva je zriaďovateľom štátnych školských zariadení a umeleckých škôl, preto podľa nej nemá dôvod udržiavať a platiť aj neštátne zariadenia. Poslanec SDKÚ Stanislav Janiš v parlamente povedal, že vznikajú neštandardné "krivé" pravidlá financovania školstva. "Štartuje sa niečo, čo by som nazval monopol socialistického školstva."
Exminister školstva Martin Fronc z KDH upozornil, že súkromné ani cirkevné školy nevznikajú ako nástroj na zbohatnutie. "Sú často jedinou možnosťou obcí, ako sa pracujúci rodičia môžu postarať o svoje deti v predškolskom veku, sú často dobrým liekom na riešenie nezamestnanosti v danom regióne."
Iveta Radičová z SDKÚ upozornila na neštátne špeciálnopedagogické poradne, ktoré sa starajú o zdravotne postihnuté deti a ich integráciu do spoločnosti. Žiadala, aby ich zo zákona vyňali.
Minister školstva za SNS Ján Mikolaj novelu považuje za dokončenie fiškálnej decentralizácie. Vyňať z nej poradne by bol podľa neho nesystémový krok.
Obavy má samospráva aj školy
Proti návrhu zákona bolo aj Združenie miest a obcí Slovenska. Pokladalo ho za neopodstatnené zasahovanie do právomocí samosprávy. Predseda združenia Michal Sýkora sa obával, že samospráva nebude mať peniaze.
Samospráva teda žiadala pre seba právo rozhodovať o vzniku a zániku neštátnych škôl, proti čomu zas protestovala Asociácia riadiacich pracovníkov súkromných škôl.
Predseda sekcie základných umeleckých škôl a školských zariadení pri asociácii Gabriel Rovňák povedal, že je neprijateľné, aby "jeden zriaďovateľ bol podriadený druhému".
Mikolaj predtým, ako návrh podal, neštátnym školám a školským zariadeniam zaručil, že sa budú môcť zúčastniť na legislatívnom procese a o zaradení alebo vyradení škôl zo školskej siete bude rozhodovať iba ministerstvo. Tiež im sľúbil, že ak z návrhu vypadne veta o spomínaných 85 percentách, novelu z rokovania parlamentu stiahne.
Súkromné vysoké paškoly?
"Povznikali všelijaké paškoly, to bude treba prehodnotiť," povedal minulý týždeň premiér Robert Fico o súkromných vysokých školách. Verejné vysoké školy postupne prechádzajú komplexnou akreditáciou, a podľa ministerstva školstva mal Fico na mysli, že ju novela vysokoškolského zákona predpíše aj pre súkromné školy. KDH to považuje za vyslovenie nedôvery Akreditačnej komisii, ktorá súkromné školy posudzovala.
Ministerstvo chce sprísniť aj podmienky na vznik súkromných škôl. Nemala by o ňom hlasovať len vláda, ale aj parlament. Uvažuje sa aj o zmenách podmienok na udeľovanie štipendií študentom súkromných škôl. Návrh novely by mal byť hotový do marca.
Počet neštátnych školských zariadení a škôl
Základné umelecké školy | 46 |
Materské školy | 58 |
Zariadenia špeciálnopedagogického poradenstva | 20 |
Strediská záujmovej činnosti | 23 |
Centrá voľného času | 16 |
Vysoké školy | 11 |
(Zdroj: UIPŠ)
Aké sú súkromné a cirkevné školské zariadenia
- materské školy
- centrá voľného času
- strediská záujmovej činnosti
- školské jedálne
- jazykové školy
- špeciálnopedagogické poradne
- integračné centrá