trestu.
Za špekulatívny bankrot texaského energetického koncernu sa však musí pred spravodlivosťou zodpovedať iba Skilling, pretože 64-ročný Lay zomrel v júli na zlyhanie srdca. Rozsudok, v ktorom ho súd uznal za vinného, pred niekoľkými dňami zrušili. Skilling sa musí pripraviť, že zvyšok svojho života strávi za mrežami. Podľa súdu je vinný zo sprisahania, podvodu a zneužitia dôverných informácií v obchodnom styku. Sudca Simeon Lake môže poslať dnes 52–ročného bývalého manažéra do väzenia až na 185 rokov. Skilling avizoval, že chce do konca svojho života bojovať proti rozsudku.
Enron sa v decembri 2001 zrútil pod ťarchou miliardových dlžôb. Pre podvody stratilo prácu viac ako 4000 zamestnancov a penzijné zamestnanecké fondy prišli o miliardy dolárov. Akcie Enronu sa prepadli z 90 dolárov na niekoľko centov.
Krach Enronu a ďalšie finančné škandály viedli napokon k prijatiu Sarbanes-Oxleyho zákonu, ktorý zaviedol prísnejšie účtovné pravidlá a tvrdšie kontroly amerických spoločností kótovaných na burzách. Pre obrovský vplyv na zamestnancov a investorov sa prípad Enron stal aj za hranicami USA príkladom hospodárskej kriminality a arogancie firmy. Veľkú pozornosť vyvolal aj preto, lebo Lay ako mecenáš Republikánskej strany, bol blízkym priateľom amerického prezidenta Georgea W. Busha a jeho rodiny. Bush oslovoval Laya jeho prezývkou Kenny-Boy.
Už pred mesiacom odsúdili bývalého finančného riaditeľa Enronu Andrewa Fastowa za podvod na šesť rokov väzenia. Relatívne mierny trest pre človeka, ktorý vymyslel kriminálne účtovnícke triky, odôvodnil súd tým, že Fastow spolupracoval s vyšetrovateľmi a že prejavil viditeľnú ľútosť. Fastow si pôvodne vyrokúval so žalobcami trest odňatia slobody na 10 rokov a ako protihodnotu predložil úplné priznanie. V hlavnom procese vystupoval proti Skillingovi a Layovi ako korunný svedok obžaloby a svojim bývalým nadriadeným poriadne priťažil.