Rusko chce vyhnať z najväčších ropných a plynárenských projektov zahraničných investorov. Za všetkým vraj stojí prezident Vladimir Putin.
FOTO – ČTK
ia sa situáciu zachrániť. Za všetkým však stojí tvrdá ruka Kremľa a prezident Vladimir Putin, ktorý sa rozhodol nedrobiť ruské bohatstvo medzi „svojich“ a „cudzích“.
Zásoby sú väčšie
Dva najväčšie škandály posledného obdobia sa týkajú najväčších energetických projektov na svete. Projekt Štokman sa podľa ruských odborníkov ukazuje ako jeden z najlukratívnejších na svete. Rusi si ho chcú nechať výhradne pre seba.
Experti priznali, že zásoby plynu v nálezisku Štokman v Barentsovom mori sú zrejme mnohonásobne vyššie, než sa pôvodne predpokladalo - odhadujú sa najmenej na štyri bilióny kubických metrov. Riziká spojené s otvorením ťažby plynu sa tým podľa analytikov značne znižujú.
Ruský štátny moloch Gazprom preto nedávno porušil svoj sľub a oznámil, že si s plynom a, samozrejme, aj ziskmi z ťažby poradí sám. Nórske firmy Statoil a Norsk hydro, americké ConocoPhilips a ChevronTexaco a francúzsky Total to považujú za podraz, lebo pôvodne mali niesť riziká spoločne s Rusmi a neskôr sa podieľať aj na ziskoch.
Nezávislí ekonómovia varovne zdvíhajú prst: príliš veľkým sústom sa môže zadrhnúť aj Gazprom a čo potom povedia zahraniční odberatelia, keď k nim ruský plyn prestane prúdiť?
Vyháňajú aj Shell
Nepríjemná situácia pre zahraničných investorov nastala aj na jednom z najväčších energetických projektov na Ďalekom východe. Ruská strana sa medzi inými pokúša z projektu Sachalin-2 vysánkovať koncern Shell. K rozviazaniu spolupráce so zahraničnými investormi použil Kremeľ tentoraz ochrancov prírody.
Shell údajne neplatí za licencie na využívanie prírodných zdrojov, a preto mu bude odobraná licencia na ťažbu. Pozorovatelia sa domnievajú, že Rusom sa v poslednom období zvýšilo ekonomické sebavedomie a hodlajú sa zo svojich fantastických prírodných nerastných zdrojov radovať sami. Otázka je, či im na to budú stačiť sily.