Budapeštianska ulica a sovietske samohybné delo uprostred bojov v novembri 1956 a rovnaká ulica dnes. Lúčenie s utečencami, ktorí po porážke povstania opúšťajú Maďarsko. FOTO – TASR/AFP |
Oslavy 50. výročia maďarskej revolúcie z roku 1956 už vopred stratili väčšinu svojej dôstojnosti a premenili sa na politický cirkus. Zachrániť to už nemôže ani 56 zahraničných delegácií, vedených významnými svetovými politikmi. Medzi hosťami osláv budú napríklad traja panovníci vrátane španielskeho kráľa Juana Carlosa II., 18 prezidentov a šesť premiérov. Do Budapešti pricestoval šéf Európskej komisie José Manuel Barroso či generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Slovensko bude reprezentovať prezident Ivan Gašparovič.
Najväčšia opozičná strana Fidesz expremiéra Viktora Orbána odmietla účasť na ústredných oslavách organizovaných úradom vlády a zvolala nadnes vlastný míting na rušnú križovatku Astória v centre Budapešti. Mestská doprava kolabujúca pre prítomnosť zahraničných štátnikov tak pravdepodobne dostala poslednú ranu z milosti.
V pozadí sporov je vnútropolitická rozdelenosť krajiny. Fidesz požaduje odstúpenie socialistického premiéra Ferenca Gyurcsánya, ktorý sa na zverejnenom zázname priznal, že v predvolebnej kampani klamal. Gyurcsány odísť odmieta a jeho pozíciu opäť potvrdilo aj sobotňajšie zasadanie vedenia strany.
Na Kossuthovom námestí pred parlamentom sa zdržujú krajne pravicoví demonštranti, ktorí tiež požadujú Gyurcsányov odchod. Polícia a vláda, aby sa vyhli prípadnému násiliu, demonštrantom ustúpili a nechali ich na námestí. Od zahraničných návštevníkov ich však oddelili policajným kordónom a ukryli sa stenou s bilbordmi s fotkami z roku 1956.
Demonštranti sú nahnevaní. Pôvodne sľubovali, že sa budú správať počas osláv dôstojne a nebudú ich rušiť. Či to dnes vydržia, je veľmi otázne.
K aktuálnym politickým sporom sa pridáva rozdielne hodnotenie histórie, v prvom rade práve udalostí z roku 1956. Obe politické strany si z neho vyberajú iba to, čo sa im hodí. Socialisti sami seba vyhlasujú za následníkov reformne komunistického premiéra Imre Nagya, popraveného po revolúcii. Fidesz o sebe taktiež tvrdí, že je jediným dedičom revolúcie práve on.
„Socialisti sa správajú, ako keby neboli postkomunistickou stranou, ktorej predchodkyňa poslala Imre Nagya na smrť. Druhá strana chce naopak z roku 1956 urobiť akési pravicové povstanie, s ktorým reformní komunisti nemali nič spoločné,“ poukazuje americký historik maďarského pôvodu Charles Gati na falošnosť oboch vyhranených postojov.
Podľa maďarských médií opustilo na tieto dni Budapešť veľa jej obyvateľov.
Niektorí iba preto, aby využili predĺžený vikend, mnohí sa však netaja tým, že majú strach. Po pouličných nepokojoch predchádzajúcich týždňov sa obávajú, či sa dnešné oslavy tiež nezvrtnú v niečo podobné.
![]() Maďarskí povstalci bojujú so Sovietskou armádou. FOTO – TASR/AFP |