|
Na udalosti je najzaujímavejšia relatívne malá pozornosť, ktorú jej venujú slovenské médiá. Hlavné informácie sa síce ocitli v spravodajstve televízií a mienkotvornej tlače, ale celkový potenciál deja zostáva spravodajsky a komentátorsky nevyužitý.
Základnou príčinou sporu je až totiž doteraz nenápadná a v podstate tolerovaná snaha o katolicizáciu štúdia (pravdepodobne nielen) filozofie na Trnavskej univerzite. Ide teda o spor, ktorý nás vracia o niekoľko storočí späť, keď kresťanstvo prinieslo konflikt medzi prioritou náboženskej alebo svetskej moci. Hodnotový spoločenský spor sa vyriešil v Európe tak, že náboženstvo sa presunulo z verejnej sféry do výlučne súkromnej sféry.
Ako pozostatok čiastočného kompromisu a dôkaz tolerancie liberálneho štátu zostali niektoré katolícke inštitúcie vrátane niektorých univerzít. Štát a občianska spoločnosť však prísne dbajú, aby si ostatné inštitúcie zachovali svoj laický charakter.
Všetky tieto základné hodnotovo celospoločensky významné otázky sa skrývajú v jadre trnavského sporu. Preto by to mala byť téma mimoriadne príťažlivá pre médiá. Lenže to by museli naši novinári ísť pod povrch udalosti, a teda najprv pochopiť podstatu a význam celého sporu.
Autor: ANDRE J ŠKOLKAY, analytik médií