Člen rady Slovensko-ruskej spoločnosti Alexander Čumakov a jej nový predseda Ján Čarnogurský. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Sympatie k Rusku spájajú bývalých disidentov, komunistov, veľkopodnikateľov i národniarov.
Pod návrh na registráciu novej Slovensko-ruskej spoločnosti sa podpísali podpredsedníčka SNS Anna Belousovová, autor angažovaných socialistických drám Osvald Zahradník, podnikateľ ruského pôvodu Alexander Rozin, bývalý prezident Rudolf Schuster, operný spevák Gurgen Ovsepian, pedagogička a aktivistka Zväzu Rusov v Košiciach Natália Dostovalová, bývalý minister hospodárstva Ľudovít Černák či funkcionár KDH, advokát Ján Čarnogurský.
Na včerajšom prvom valnom zhromaždení na pôde Čarnogurského súkromnej vysokej školy práva bývalého predsedu KDH zvolili aj za predsedu spoločnosti.
Spoločnosť sa chce venovať najmä rozvoju kultúrnych a ekonomickým stykov. Čarnogurský však nevylučuje, že sa bude vyjadrovať aj k politickej dimenzii slovensko-ruských vzťahov. Stanovy spoločnosti pritom paradoxne zakazujú vyjadrovať sa k vnútornej a vonkajšej politike Ruskej federácie.
"Informácie o Rusku môžu byť iba čiastkové, na základe nich by nebolo zodpovedné sa vyjadrovať," tvrdí Čarnogurský. "Niečo sa stane a novinár hneď príde za nami a bude očakávať odpoveď zodpovedajúcu tunajšej politickej korektnosti, ktorá nemusí byť objektívnou odpoveďou," vysvetľuje. Považuje naopak za výhodu, ak sa funkcionár môže v takomto prípade odvolať na zákaz v stanovách. Na otázku, či na Putinovej vláde niet čo kritizovať, a či aj napríklad nedávna vražda novinárky Politkovskej nie je zlou vizitkou stavu demokracie v Rusku, Čarnogurský odpovedal, že si veľmi želá, aby jej vrahov čím skôr odsúdili.
Stanovy spoločnosti mu už však neumožnili odpovedať na otázku, či si myslí, že to isté si želá aj Kremeľ.
Čarnogurský nemá pocit, že by mu mohlo politicky poškodiť, že členkou správnej rady novej spoločnosti je aj Belousovová. "Bola riadne zvolená na valnom zhromaždení. Navyše, ja som v združení jej šéfom," usmieval sa.
Autor: zu