Kto sa stane v tomto roku starobným dôchodcom

BRATISLAVA - Od novembra 2006 do júna 2007 dovŕšia vek odchodu do dôchodku ženy narodené v čase od mája 1948 do decembra ...

ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR

BRATISLAVA - Od novembra 2006 do júna 2007 dovŕšia vek odchodu do dôchodku ženy narodené v čase od mája 1948 do decembra 1952 a muži narodení od mája do decembra 1945. Dôchodkový vek na Slovensku sa postupne zvyšuje na 62 rokov.

Zvýšenie dôchodkového veku zaviedla predchádzajúca vláda Mikuláša Dzurindu. Aj takýmto spôsobom reagovala na hrozbu kolapsu priebežného dôchodkového systému. Takýto systém je totiž založený na tom, že peniaze, ktoré štát vyberá od ekonomicky aktívnych obyvateľov v podobe odvodov, sa priebežne rozdeľujú medzi dôchodcov, a tých je podľa demografických údajov čoraz viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vláda Roberta Fica si síce neudržateľnosť takzvaného prvého dôchodkového piliera uvedomuje, ale jeho finančné problémy "odmieta riešiť" predĺžením veku odchodu do dôchodku, píše sa v jej programovom vyhlásení. Hovorkyňa ministerstva práce Oľga Škorecová však povedala, že "dôchodkový vek bude v stredno- a dlhodobom horizonte reagovať na stále sa predlžujúcu strednú dĺžku života". "Konkrétne rozhodnutie však nepadlo a bude predmetom úvah na obdobie po roku 2010," dodala.

Dôchodkový vek sa síce zvyšuje, ale súčasne sa zaviedla možnosť odísť do penzie pred jeho dovŕšením. Ľuďom sa tak umožnilo rozhodnúť sa podľa vlastnej úvahy, kedy do penzie odídu. Aj to však spôsobilo isté problémy. "Tým, ktorí zarábali najviac od roku 1994, sa oplatilo ísť do predčasného dôchodku. V určitých prípadoch tak znamenal skorší odchod do dôchodku vyšší mesačný dôchodok," hovorí Richard Sulík, poradca predchádzajúceho i terajšieho ministra financií.

SkryťVypnúť reklamu

Štatistika Sociálnej poisťovne Sulíkovo tvrdenie potvrdzuje. Priemerne vysoký starobný dôchodok k 31. augustu 2006 predstavoval 8205 korún, ale predčasný 9056 korún. Aj z tohto dôvodu vláda Smeru, SNS a HZDS poberateľov predčasných dôchodkov nezaradila medzi príjemcov vianočného príspevku, ktorý si zaumienila poskytovať.

Ministerka Viera Tomanová (Smer) o predčasných dôchodcoch povedala, že títo ľudia "využili možnosť výhod", ktoré z predčasného dôchodku vyplývajú, a pritom pracujú.

Aj mnohí poberatelia starobných dôchodkov však pracujú, a majú príspevok dostať. Predchádzajúca ministerka Iveta Radičová (SDKÚ) nepokladá za správne trestať tých, ktorí si v preddôchodkovom veku nedokázali nájsť zamestnanie, a tak "nemali inú voľbu, ako ísť do predčasného dôchodku".

SkryťVypnúť reklamu

Keďže sa znižuje počet novorodencov, vlády väčšiny krajín Európskej únie hľadajú spôsoby, ako financovať sociálne zabezpečenie obyvateľstva, ktoré sa dožíva čoraz vyššieho veku. Napríklad britská vláda vo februári oznámila, že sa bude snažiť vek odchodu do dôchodku posunúť na 67 rokov.

Kedy je možný predčasný odchod do dôchodkuNárok na predčasný starobný dôchodok človek má, ak:

- bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov, čo je aj podmienkou nároku na "riadny" dôchodok, a súčasne

- jeho predčasný dôchodok by bol vyšší ako 1,2-násobok životného minima pre jednu plnoletú osobu. Od 1. júla takéto životné minimum predstavuje 4980 korún mesačne, takže ten dôchodok by musel byť najmenej 5977 korún.

V čom je rozdiel

Predčasný dôchodok sa síce vypočíta tak ako riadny dôchodok, ale výsledok sa za každých 30 dní chýbajúcich do dovŕšenia dôchodkového veku, a to aj začatých, zníži o 0,5 percenta. Takže za 365 dní o 6,5 percenta, za dva roky o 13 percent atď. Úmyslom zákonodarcu bolo odradiť ľudí od predčasného odchodu do dôchodku a tak ich udržať ekonomicky aktívnymi.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu sa odchod do predčasného dôchodku môže oplatiť. Aj človek, ktorý sa dá do predčasného dôchodku, totiž môže ďalej pracovať, za čo mu každý rok dôchodok zvýšia.

Od 1. augusta to je ešte výhodnejšie. Dôchodcovia, ktorí pracujú ako zamestnanci alebo samostatne zárobkovo činní (v zásade živnostníci), už totiž nie sú povinne nemocensky poistení, takže nemusia platiť také odvody ako "nedôchodcovia". Ak napríklad živnostník poistné platí z výšky minimálnej mzdy, mesačne ušetrí 335 korún.

Zvýšiť si dôchodok prácou však nemôže každý. Podmienkou je byť dôchodkovo poistený, čiže prispievať do štátneho dôchodkového systému, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa.

Ten, kto je zamestnaný, čiže je v pracovnom pomere, je dôchodkovo poistený zo zásady. Pracujúci na základe dohody o vykonaní práce však nie, lebo v tomto prípade sa poistné na dôchodkové poistenie neplatí. Takže práca "na dohodu" nezakladá nárok na zvýšenie dôchodku.

SkryťVypnúť reklamu

Aj ľuďom v preddôchodkovom veku, ktorí práve prišli o zamestnanie, sa predčasný odchod do dôchodku môže oplatiť. Zákon im totiž umožňuje vyhnúť sa jeho zníženiu.

Komu, kedy a v akej miere sa predčasný dôchodok nezníži

- tomu, kto má ku dňu požiadania o predčasný dôchodok nárok na dávku v nezamestnanosti a neuplatní si ho, sa dôchodok nezníži za čas, po ktorý mohol "byť na podpore", čo je šesť mesiacov.

- tomu, kto ku dňu, od ktorého požiadal o vyplácanie predčasného dôchodku,

- - má nárok na dávku v nezamestnanosti, neuplatní si ho,

- - bol nepretržite 7 rokov poistený v nezamestnanosti (bol zamestnaný),

sa dôchodok nezníži až za dvojnásobok času, čo dávku v nezamestnanosti mohol dostávať, čiže až o jeden rok.

Kedy má človek nárok na dávku v nezamestnanosti

SkryťVypnúť reklamu

- vtedy, ak najmenej tri zo štyroch rokov predchádzajúcich jeho zaradeniu do evidencie nezamestnaných bol poistený v nezamestnanosti (bol zamestnaný),

- od 1. augusta nárok na dávku má aj ten, kto bol najmenej dva roky zamestnaný na určité obdobie, kým ho nezaradili do evidencie nezamestnaných. Na druhej strane, "na podpore" môže byť iba štyri mesiace, teda o dva mesiace menej ako tí ostatní.

Špecifiká žiadania o predčasný dôchodok

Od 1. augusta platí, že nárok na predčasný dôchodok vzniká najskôr odo dňa podania žiadosti oň. Takže nárokovať si ho nemožno od času, ktorý už uplynul, napríklad od 1. januára 2005, a tak si finančne polepšiť.

Takúto žiadosť možno podať najviac dva razy za kalendárny rok.

Podmienky nároku na starobný dôchodokNa starobný dôchodok človek má nárok, ak

SkryťVypnúť reklamu

- bol dôchodkovo poistený (napríklad zamestnaný) najmenej 10 rokov,

- dovŕšil dôchodkový vek.

Od 1. januára 2004 platí, že dôchodkový vek je v zásade 62 rokov. "V zásade" preto, že v určitých prípadoch sa dôchodkový vek k tejto hranici iba blíži, nedosahuje ju.

Muži

Do 31. decembra 2003 dôchodkový vek mužov predstavoval 60 rokov. Tomu, kto sa šesťdesiatky dožil v minulom roku, sa nový dôchodkový vek určí tak, že sa k nej pripočíta 18 kalendárnych mesiacov.

Kto mal 60 rokov neskôr, alebo ich ešte len bude mať, dôchodkový vek dovŕši 62. narodeninami.

Ženy

Do 31. decembra 2003 žena mala na starobný dôchodok nárok, ak bola zamestnaná najmenej 25 rokov a dosiahla vek,

- 53 rokov, ak vychovala 5 alebo viac detí,

- 54 rokov, ak vychovala 3 alebo 4 deti,

SkryťVypnúť reklamu

- 55 rokov, ak vychovala 2 deti,

- 56 rokov, ak vychovala 1 dieťa, alebo

- 57 rokov.

V týchto prípadoch sa "starý" dôchodkový vek postupne predlžuje, a to do roku 2014. Od nasledujúceho roka bude rovnaký pre všetky ženy, iba že by to parlament zmenil.

Kto dôchodkový vek dovŕši v tomto a budúcom roku

V zásade muži, ktorí sa narodili v čase od mája do decembra 1945, a ženy, ktoré sa narodili od mája 1948 do decembra 1952.

Kedy presne dôchodkový vek dovŕšia títo muži, závisí iba od toho, v ktorom mesiaci sa narodili. U žien sa do úvahy berie aj počet detí, ktoré vychovali.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 648
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 416
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 280
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 416
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 723
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 936
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu