Múčnatka uhorková na listoch cukety. FOTO - AUTOR |
Nápadne biele listy uhoriek spôsobuje múčnatka uhorková, ktorá napáda predovšetkým uhorky, dyne, cukety a patizóny, ale aj iné voľne rastúce druhy z čeľade tekvicovitých. Prejavuje sa tvorbou belavých až bielosivých múčnatých povlakov na lícnej strane listov. Okrúhle škvrnky sa postupne rozširujú na celý list, prípadne prechádzajú aj na jeho rub a menia farbu na sivastú. Infikované môžu byť aj stopky a plody. Zriedkavo sa koncom vegetácie v povlakoch objavujú malé čierne bodky. Veľmi napadnuté listy pomaly žltnú a neskôr odumierajú.
Uvedená huba je značne rozšírená. Keďže sa však vyskytuje väčšinou až v druhej polovici vegetácie (najskôr koncom júla), k významnému zníženiu úrody nedochádza. Častejšie sa objavuje vo väčšom množstve na dyniach a cuketách, ktoré majú dlhšie vegetačné obdobie. Uhorky bývajú už v tomto období z väčšej časti pozberané. Prah hospodárskej škodlivosti je až pri 20 a viacpercentnom napadnutí listov.
Zdrojom infekcie sú prezimujúce štádiá huby (kleistotéciá), ale aj konídiové výtrusy na pozberových zvyškoch. Prvotné infekcie vyvolávajú spóry, ktoré sa dostávajú na listy. Na ich klíčenie je potrebná vysoká vzdušná vlhkosť, a nie kvapka vody ako pri plesni uhorkovej. Skoro po infekcii sa vytvára veľké množstvo konídií, ktoré sú roznášané vetrom a umožňujú rýchle šírenie choroby. Suché teplé počasie priaznivo ovplyvňuje rast huby a urýchľuje jej šírenie.
Nepriamou ochranou je pestovanie rezistentných alebo tolerantých odrôd. Preventívne pôsobí aj správne striedanie plodín a dôkladná likvidácia pozberových zvyškov. V skleníkoch sa priama chemická ochrana uplatňuje pri zistení prvých škvŕn na niekoľkých listoch. V poľných podmienkach sa ošetruje iba pri silnejšom výskyte pred poslednou tretinou vegetácie. Keďže skoršie výskyty sú veľkou výnimkou, ošetrovanie sa nevykonáva.
Pri uhorkách je priama ochrana sťažená aj tým, že výskyt je vždy až počas zberového obdobia, keď je problematické dodržanie hygienickej ochrannej lehoty. Odporúča sa preto urýchlený zber plodov a včasná likvidácia porastov, čím sa obmedzí zdroj infekcie v ďalšom roku. Na postrek sú povolené štyri prípravky (Karathane LC, Rubigan 12 EC, Sulikol K a Thiovit Jet) a jeden prípravok na zálievku iba skleníkových uhoriek (Topsin M 70 WP), ktorý sa používa preventívne alebo pri zistení prvých príznakov choroby.
Ing. STANISLAV BAROK