Na Bratislavskom hrade nájdete kľud, pekný výhľad a dobrý výbeh.
Mnohým zahraničným návštevníkom sa páči, že Bratislava je mesto s ľudskými rozmermi, ktoré pôsobí komorne, až intímne. Aj keď v sezóne sa v centre mesta zdalo, že turistov je dosť, hrad, napriek peknému počasiu, takmer zíval prázdnotou.
Niet sa však čomu čudovať. Vstupná tabuľa je len v slovenčine a bizarne pôsobí pútač reštaurácie Mária Kristína. Horná časť v slovenčine avízuje kávu a štrúdľu za 75 korún (2 eurá) a spodná anglická časť len stroho oznamuje - food.
"To vám sem nechodia žiadni zahraniční turisti? Aspoň nápisy v angličtine by tu mohli byť," hovoria dvaja mladí návštevníci, ktorí prišli na výlet do Bratislavy z Revúcej.
Kto má vlastne hrad na starosti?
"Problém je, že Pražský hrad je samostatná inštitúcia a bratislavský je v správe Kancelárie národnej rady," hovorí Jana Huttanová z Oddelenia propagácie hradného múzea."
Magistrát hlavného mesta sa už roky pozerá, ako hrad postupne chátra, pomôcť mu vraj nevie, pretože hrad im nepatrí.
"Situácia nás veľmi mrzí, ale mesto nemôže urobiť vôbec nič," tvrdí hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová. "Samospráva nemôže investovať do cudzieho majetku. Navyše, územný plán zóny Podhradie je schválený, tak by bolo vynikajúce, keby sa spolu s podhradím zveľadil aj samotný hrad."
Stavebné povolenie na rekonštrukciu hradu bolo vydané už v roku 1994. Žiadna doterajšia vláda však nenašla peniaze na to, aby sa táto národná kultúrna pamiatka začala rekonštruovať. V roku 2005 časť hradu prešla úpravou pred summitom Bush - Putin. Minulý týždeň vláda vyčlenila 50 miliónov korún na projektovú dokumentáciu, ktorá by mala byť ďalším byrokratickým krokom k začiatku rekonštrukcie. Podľa odhadov bude celková rekonštrukcia stáť asi miliardu korún.
Anna Lenická z tlačového odboru Národnej rady povedala, že nevie, kedy bude rekonštrukcia ukončená, všetko záleží od toho, či budú peniaze.
Turistov zaskočí dezolátny stav nádvoria
Hradné nádvorie by potrebovalo kompletnú rekonštrukciu, začať treba od podlahy, pokračovať opadanými omietkami a vyhodiť sklené výplne, ktoré vyzerajú, akoby ich na kolene robil nejaký fuškár v 70. rokoch.
Lístok na Bratislavský hrad stojí stovku a platí na všetky expozície. V čase našej návštevy to bola výstava o Číne, je zaujímavé, že dokumentácia bola v tomto prípade hlavne v angličtine. Okrem toho sú na hrade vystavené zbrane, historický nábytok a korunovačné klenoty. Výstava hodín bola z technických dôvodov uzavretá. Fyzicky dobre disponovaní návštevníci môžu vyjsť aj na jednu zo štyroch vežičiek, vedie tam množstvo schodov, výhľad je však úžasný. Pod nádvorím je vodojem a studňa. Celý hrad sa dá pozrieť asi za hodinu.
"S mojimi skupinami trvá prehliadka hradu asi dve hodiny, ale to pochodíme celý areál a hovorím im rôzne príbehy," hovorí turistická sprievodkyňa Janetta Jánošková. Turistov na hrad vodí aj niekoľkokrát denne.
"Páči sa im, že sú na historickom mieste, hradný kopec je miestom najstaršieho osídlenia Bratislavy. Všetci oceňujú krásnu vyhliadku. Niekedy však vidím, že ľudí zaskočí, že vnútorné nádvorie je v dezolátnom stave. To musím hovoriť, že hrad čaká kompletná rekonštrukcia. Budova by potrebovala opraviť aj zvonka, aj keď tam to nie je až také nápadné."
FOTO - AUTOR
FOTO HRADOV - PROFIMEDIA a SME - MIRKA CIBULKOVÁ
Hodnotenie hradov
Pražský hrad
+ krásne, udržiavané exteriéry a interiéry
+ množstvo atrakcií
+ dokonalý informačný systém (aj audio) a profesionálny personál
- drahé vstupné
- vysoké ceny v bufetoch a kaviarňach
Bratislavský hrad
+ pekný výhľad
+ romantický duch miesta
- žiaden informačný systém pre turistov
- zastaralé interiéry
- vážne statické poruchy
- je podmáčaný
- vlhnú steny
- infraštruktúra a technológie ešte z roku 1968
- v havarijnom stave sú inžinierske siete
- nevyhovujúca je elektroinštalácia vrátane osvetlenia, vzduchotechnika a kúrenie
- drobí sa dlažba na nádvorí,
Naposledy bol hradný areál výrazne rekonštruovaný v roku 1988