Maroš Kramár a György Cserhalmi v hlavných úlohách filmu Iná láska.
FOTO - VÁCLAV POLÁK, ZDROJ SFÚ
Perestrojka postupovala pomaly, Koliba stále škrtala
Študent medicíny (Kramár) zastavil jedno tehotenstvo a za trest musel zo školy von. Teraz by rád chybu napravil a za ženou sa vracia. Nielen preto, aby jej vrátil peniaze, čo si za zákrok vzal. V tej zastrčenej, horskej dedine plánuje zostať a morálne sa očistiť.
Režisér Dušan Trančík o svojej dráme hovorí: "Hlavný hrdina si myslí, že nájde sám seba, že zabudne a začne odznova. Netuší, že očistec, aký hľadá, neexistuje. On síce zlyhal, dopustil sa priestupku, ale ľudia v Borinke robia oveľa horšie veci. Nemajú žiadne výčitky svedomia a vedome kradnú. Keď to náš hrdina zistí, už je neskoro. Vravel to už Camus - človek si myslí, že si vyberá, ale to iní si vyberú jeho. V tom je tragika nášho príbehu."
Námet k Inej láske napísal Jiří Křižan - jeho filmová poviedka sa najprv volala Dlane plné smoly a ležala na stole v Barrandove. Lenže tam ju zamietli. Keď sa s ňou šlo na Kolibu, Trančík radšej názov zmenil: "Aby zbytočne nedráždil. Navyše, v Inej láske hovoríme o inom pohľade na svet, o vnútornej odlišnosti. Nejde teda o smolu, skôr o zápas za vlastný čistý štít."
Jedným z motívov príbehu je strach a pocit ohrozenia. Miestni drevorubači vidia, že medik s ich praktikami nesúhlasí. Jeho tiché odmietnutie a pohŕdanie im je nepríjemnejšie ako silné reči a bitky v krčme. Sú nepriateľskí, nevyspytateľní, drsní. Spolu s horami tvoria jeden nevľúdny celok, čo podporil temný obraz kamery Alojza Hanúska.
Keď film vznikal, boli osemdesiate roky presne v polovici. Samozrejme, že sa v ňom prejavil aj ideologický konflikt. "Pamätníci vedia, že to boli roky perestrojky. V strane tušili, že sa niečo končí a že sa začína politická inventúra. Báli sa, zmeny pripúšťali len veľmi pomaly. Aj keď sa schvaľovala Iná láska, to bolo podobné. Koliba spravila škrty, strihy. Tento film sa nestretol s pochopením, šlo iba o to, ako ho zneužiť pri plnení kultúrno-politických úloh perestrojky. Pre mňa a pre scenáristu Křižana to bol vzdor voči prehnitému režimu," vraví Trančík.
Celý príbeh smeruje logicky ku tragickému koncu. Šéf drevorubačov (György Cserhalmi) vrazí medikovi do brucha nôž. Tesne pred koncom akoby tón trochu zjemnel, hlavný hrdina prežije. Režisér namieta: "Nemám pocit jednoznačnosti, že prežije. Posteľ s pacientom sa pohybuje sama po dlhej chodbe, do ničoho nevrazí, nič jej nestojí v ceste, je to cesta do márnice, alebo na operačnú sálu?"
Dušan Trančík čoskoro oslávil šesťdesiatku, 14. novembra preto príde do bratislavského Nultého priestoru A4, kde sa budú premietať ukážky z jeho tvorby.
Čo je DVD edícia Slovenský film 80. rokov
Slovenský film 80. rokov je kolekciou filmov, ktorú prináša svojim čitateľom denník SME. Zbierka bola zostavená z 10 diel reprezentujúcich to najlepšie, čo v danom období v slovenskej kinematografii vzniklo.
Na tomto mieste budeme každý týždeň informovať o novom filme. V pondelok vychádza film Dušana Trančíka Iná láska.
Ako nakúpiť
Filmy DVD edície Slovenský film 80. rokov možno získať dvoma spôsobmi:
1. Nákup v novinovom stánku
Každý pondelok vychádza nový film a počas jedného týždňa je v predaji v sieti novinových stánkov, kde si ho môžete zakúpiť za 99 Sk.
2. Objednávka predplatného DVD edície
V prípade, že sa rozhodnete predplatiť si filmy z edície, budú vám zaslané v balíkoch po 5 DVD.
Objednávkové možnosti
Objednávka celej edície s platbou vopred. Cena filmu len 89 Sk, pričom predplatiteľ neplatí poštovné ani balné.
Objednávka celej edície s platbou na dobierku. Cena filmu 89 Sk, pričom predplatiteľ neplatí poštovné ani balné.
Objednávka vybraných titulov edície. Cena filmu 89 Sk. V prípade objednania viac ako 5 filmov predplatiteľ neplatí poštovné ani balné, v opačnom prípade uhrádza poštovné a balné vo výške 69 Sk za jeden balík.
Predplatiť edíciu si môžete na telefónnom čísle 02/59 233 398 alebo 02/59 233 411 v pracovných dňoch od 8.00 do 17.00 h.
* V prípade, že ešte nie ste členom Petit klubu a chceli by ste sa ním stať, stačí, keď zavoláte na telefónne číslo 02/59 233 393.
Režisér Dušan Trančík.
FOTO - CTIBOR BACHRATÝ, ZDROJ: SFÚ