Ľudia na vidieku si bez pôšt nevedia predstaviť život. Poštové úrady tvoria spolu s kostolom a krčmou základné body každého mestečka.
Nie sú len miestom, kde sa platia účty a posielajú listy. Stretávajú sa tam ľudia, aby sa dozvedeli, čo je nové, poklebetili, nakúpili. Väčšina malých pôšt však vyrába stratu.
Za posledných sedem rokov v Británii zatvorili štyritisíc pôšt. Aby vláda nezavrela ďalších štyritisíc, vyzbierali poštári štyri milióny podpisov na záchranu svojich pracovísk.
Petíciu odovzdali premiérovi Tonymu Blairovi v stredu. Podľa denníka The Times je to asi najväčšia petícia, akú kedy premiérovi doručili. Proti zrušeniu vyplácania dôchodkov na poštách sa včera postavilo aj takmer 400 poslancov v parlamente.
Z osemtisíc pôšt je ziskových len 1500. Štát ich dotuje a vláda tvrdí, že peniaze vie využiť efektívnejšie. Neziskové pošty stoja štát 150 miliónov libier ročne. Podľa charitatívnej organizácie Age Concern však má vláda zohľadniť aj sociálne faktory. Ak sa zrušia malé pošty, až 99 percent starších vidiečanov sa ocitne izolovaných od spoločenského života v obci, upozorňujú.
Vládny plán hovorí, že v budúcnosti si dôchodcovia budú vyberať svoje dôchodky v bankách, kam im prídu na účet, a nie v hotovosti na poštách ako teraz. Premiér Tony Blair to odôvodnil tým, že stále viac a viac ľudí využíva bankové služby.
Zatvorenie pôšt by však mohlo znamenať krach malých obchodov, ktoré sú na vidieku s poštami prakticky prepojené a fungujú ako jeden celok.
Ľudia, ktorí prídu na poštu zaplatiť účty alebo vybrať dôchodok, väčšinou zároveň nakúpia v priľahlom obchode.
Väčšina predajní je na rozdiel od pôšt ziskových. Či by to tak bolo, aj keby nefungovali pošty, je otázne.
Poštu vo Veľkej Británii využíva každý týždeň 28 miliónov ľudí. Asi 800 vidieckych pôšt má však týždenne len 16 zákazníkov.