Stále viac amerických vojakov sa vracia domov v rakve.
FOTO – REUTERS
é sa uskutočnia 7. novembra, ani vyzerať nemôže.
Rastúce násilie v Iraku je možné prirovnať k severovietnamskej ofenzíve proti americkým silám z roku 1968, ktorá bola predzvesťou americkej porážky. George Bush to pripustil v noci na včera v rozhovore pre ABC News. Komentoval tak prirovnanie komentátora New York Times Thomasa Friedmana. „Môže mať pravdu,“ povedal Bush. V minulosti pritom podobné prirovnania ostro odmietal.
Vo Vietname prišlo o život viac než 57-tisíc amerických vojakov, v Iraku zatiaľ 2800. Október je pre Ameriku jeden z najhorších mesiacov od začiatku intervencie v roku 2003. CNN medzitým odvysielala zábery z Iraku, na ktorých majú ostreľovači na muške amerických vojakov.
V poslednom čase sa toho na republikánov zosunulo veľa. Zdá sa, že demokrati získajú nové kreslá v Kongrese. Bola to kniha novinára Boba Woodwarda o Bushovej administratíve a Iraku či správa spravodajských služieb, ktorá tvrdí, že Irak zhoršil nebezpečenstvo terorizmu. No najmä nedávny škandál kongresmana Marka Foleyho a jeho obscénna korešpondencia s neplnoletými praktikantmi.
Podľa prieskumu Wall Street Journal a NBC News je popularita republikánskej strany na historicky najnižšej úrovni. „Všetky čísla nasvedčujú, že demokrati dosiahnu najlepšie výsledky za posledné desaťročie a možno aj dve desaťročia,“ povedal televízii MSNBC demokratický sociológ Peter Hart, ktorý prieskum urobil s republikánom Billom McInturffom. Až 49 percent Američanov vidí republikánov negatívne a 52 percent si želá víťazstvo demokratov. Iba 37 Američanov podporuje zotrvanie republikánov pri moci. Podľa prieskumu ABC News a Washington Post je tento pomer 54 ku 41 percentám v prospech demokratov.
Podľa Washington Post sa Bush a jeho poradcovia chystajú na výmenu stráží v Kongrese. Prípadné víťazstvo opozície v jednej alebo v oboch komorách dramaticky zatrasie mocenskou rovnováhou vo Washingtone. Kongres už nebude automaticky schvaľovať Bushove rozhodnutia. Demokrati ho budú blokovať a pravdepodobne začnú aj viac vyšetrovaní súčasnej vlády. Vyšetrovacie komisie sa môžu zamerať na korupčný škandál republikánskeho lobistu Jacka Abramoffa, okolnosti príprav na irackú vojnu či kontakty viceprezidenta Dicka Cheneyho na energetické spoločnosti.
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, Michigan