Minister Miroslav Jureňa (na snímke vľavo).
FOTO – SITA
árskych dotácií. Jureňa cez TV Markíza odkázal poľnohospodárom „aby si nevyberali Tatra banku, odporúčam im tiež, aby menej spolupracovali, respektíve vôbec nespolupracovali s ING“.
Analytik ING Bank Ján Tóth napríklad povedal, že „musíme zohľadňovať perspektívu do budúcnosti a podporovať vzdelanú pracovnú silu. Ak výdavky budú smerovať do poľnohospodárstva, tak vidieckou krajinou zostaneme“. V podobnom duchu sa vyjadroval aj analytik Tatra banky. Každá z bánk dbá, aby jej analytici a ich vyjadrenia boli nezávislé od finančných záujmov bánk a ekonomickí experti aj novinári názory analytikov považujú za odborné.
Politológ Miroslav Kusý označil Jureňove výroky za nekorektné a neprofesionálne. „Politik nemôže takto verejne vystúpiť. On si to síce môže myslieť, ale nemá právo zvýhodňovať jednu skupinu bánk a druhú degradovať.“ Kusý si nepamätá, že by od roku 1989 niektorý politik takto otvorene vyzval na bojkot určitej banky.
Slovenská banková asociácia považuje dôvody ministra za mylné a nesprávne. „Takéto slovné prestrelky medzi najvyššími ústavnými činiteľmi a bankami sú neprístojné a sú navyše v priamom rozpore s dobrými a efektívnymi vzťahmi, ktoré slovenský bankový a verejný sektor dlhodobo majú a ktoré sa snažia neustále kultivovať,“ vyhlásila asociácia.
Hovorkyňa Tatra banky Tereza Copláková povedala, že banka nebude podnikať voči Jureňovi nijaké právne kroky. Ministrove vyhlásenia však nepovažuje za adekvátne a banku mrzí, že chce ovplyvňovať konanie klientov na základe odborných a nezávislých názorov analytikov. Podľa hovorkyne ING Jany Burdovej bolo ministrovo vyjadrenie prekvapivé a ani ING neuvažuje o právnych krokoch.
Autor: knm