FOTO – TATRAFILM
Miami Vice (Miami Vice) • USA/NSR • 2006 • 133 min • Námet: Anthony Yerkovich • Scenár a réžia: Michael Mann • Kamera: Dion Beebe • Hudba: John Murphy, Klaus Badelt, Mark Batson • Hrajú: Colin Farrell, Jamie Foxx, Gong Li • Premiéra v SR: dnes
Dobrá rada pre vás: nechoďte do kina hladní, tento film je trochu dlhší ako bežné dlhé filmy. Druhá rada znie, nechoďte do kina najedení, v tomto filme sa veľa strieľa, aj do hlavy.
Každopádne však choďte, hoci by vás už plagát odradil. Slnečné okuliare na vážnych tvárach Colina Farrella a Jamieho Foxxa - veru, to vyzerá ako nevkusná reklamná imidžovka a namajstrovaná póza. Pripúšťa sa námietka, že k Miami Vice to patrí. Stará televízna séria si tiež neodpustila žiadny trend. Boli autá, bola elektronická hudba. Don Johnson a Philip Michael Thomas mali raz mokasíny, raz tenisky, nosili retiazky, na tričku módne saká a na tých sakách vyhrnuté rukávy. V tom mali akože vyzerať dobre. Zlaté časy. Dnes musí byť všetko premyslenejšie, prepracovanejšie a pôsobivejšie, aby sa ani po rokoch nikto nezasmial. Pekný obraz nestačí, musí byť dokonalý.
Vo filme Miami Vice v podstate dokonalý je. A pokojne to môžeme brať z tej lepšej stránky. Len vzduch je nepokojný, ale nie preto, že by sa kamera príliš triasla. Obrazové rozprávanie je dômyselné, výpravné a nablýskané celky striedajú nejednoznačné detaily. Keby príbeh nebol miestami naťahovaný, pôsobilo by to ešte sugestívnejšie.
Ten príbeh samotný v základných rysoch poznáme. Sonny a Rico sú policajti z mravnostného oddelenia, tentoraz od FBI dostanú príkaz, aby odhalili a narušili najväčšie a najnebezpečnejšie drogové transakcie. Hispánci nech sa neurazia, kriminálnikmi sú v tomto prípade oni.
Ako také obchody fungujú a ako sa dajú odhaliť či narušiť, nebolo zrejme dôležité podrobne ukázať. Keď sa to zahmlí (napríklad rýchlymi strihmi a nejasnými dialógmi), je to pôsobivejšie.
Svet vyzerá zložitejšie a hrozivejšie a hrdinovia vyniknú. Dnes má už FBI poriadne prešpekulovaný detekčný systém, to je naozaj impozantné a vo filme zaujímavé.
Už sa však nezahmlí, že s policajtmi sa to predsa len trochu prehnalo. Sú to ľudia, mohli by občas zaváhať. Príbehu by prospelo, keby boli aspoň oni nedokonalí. Že si nedajú pozor na city a do práce zapletú vzťahy so ženami? To je zas príliš, to nesedí vôbec. Takí hlúpi byť nemôžu.
Nič to. Režisér Michael Mann bol pri tom, keď sa seriál Miami Vice v osemdesiatych rokoch vyrábal, bol jeho producentom. Teraz z neho spravil celovečerný program, čím potešil seba i fanúšikov.
V jeho verzii sa síce nedá čítať medzi riadkami, ale akcia je to dobrá. No a tie milostné scény? Dodali zápletku a možno sa budú páčiť tým, čo zo stovky presných striel do hlavy nie sú zákonite hotoví.