nského prezidenta Slobodana Miloševiča sa podľa jeho odhadov zo Srbska „vytratili“ takmer štyri miliardy dolárov. Vyšetrovatelia Centrálnej juhoslovanskej banky predpokladajú, že táto suma môže byť omnoho vyššia. Niektoré finančné kruhy v Belehrade predpokladajú, že osoby priamo napojené na režim vrátane niektorých Miloševičových príbuzných majú na súkromných účtoch v bankách na Cypre, vo Švajčiarsku, Libanone, Rusku, Grécku a Izraeli sumy aj niekoľko miliónov dolárov.
Cyprus, ktorý vyhovoval svojimi zákonmi o bankovom tajomstve, sa stal strediskom masívneho finančného transferu z JZR. Odtiaľ sa peniaze distribuovali do celého sveta. Mozgom celého systému bola dnes 73-ročná bankárka na dôchodku Borka Vučičová, rodinná priateľka Miloševičovcov. Šéfovala najväčšej banke v krajine - Belehradskej banke - a predtým prežila deväť rokov práve na Cypre.
„Zakázali mi hovoriť o sumách,“ hovorí s úsmevom. „Všetky banky robili to isté, aby mohli prežiť. Mnoho ľudí si odnieslo peniaze na Cyprus. Niektorí aj v lietadlách, to ale nebola moja úloha,“ povedala. Juhoslovanské aerolínie JAT údajne prevážali kufre plné dolárov a mariek zo Srbska do Nikózie. Zika Petrovič, bývalý riaditeľ JAT, už ale svedectvo nevydá - v máji 1999 ho zastrelili pred jeho belehradským domom.
Miloševičov brat, manželka a dcéra podľa zdrojov juhoslovanskej vlády, ktoré cituje španielsky denník El Mundo, vlastnia účty vo Švajčiarsku. Tie sú teraz zmrazené.
Nový guvernér Centrálnej juhoslovanskej banky Mladjan Dinkič, ktorý sa snaží zachrániť štátu aspoň časť z vyvezených peňazí, odhaduje, že miliardy dolárov Miloševič nevydal iba na súkromné účely. „Mohli ich použiť aj na udržanie ekonomiky počas desiatich rokov sankcií,“ tvrdí. „Peniaze sa použili na prežitie krajiny - hoci niektoré osoby sa neuveriteľne obohatili,“ dodáva bankár.
Zlatou baňou Miloševičovho režimu bolo aj vydávanie úverov. Banky kontrolované štátom dostávali od štátu príkazy vydávať úvery bez záruk. Vyplácali ich v nemeckých markách firmám, ktoré boli nejakým spôsobom späté s režimom. Neskôr tieto devízy predávali na čiernom trhu a zisk bol takmer 400-percentný.
JURAJ TOMAGA