
Po zatknutí bývalého juhoslovanského prezidenta Miloševiča našla polícia v jeho vile obrovské množstvo zbraní vrátane automatických zbraní a ručných granátov. FOTO - TASR/EPA
WASHINGTON, BELEHRAD, BRUSEL - Bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič strávil včerajší deň za mrežami belehradskej Centrálnej väznice. Jeho advokát Toma Fila oznámil, že jeho klient je vyčerpaný, ale inak v poriadku. „Je len vyčerpaný, nič viac… prezident nespal štyri alebo päť nocí,“ vyjadril sa Fila. „Musí si trochu oddýchnuť.“ Ešte v nedeľu opísal svojho klienta ako deprimovaného - Miloševič vraj berie upokojujúce lieky a sotva dokázal uveriť, čo sa mu stalo.
Miloševiča zatkla polícia v skorých nedeľňajších hodinách po 36 hodinách márneho úsilia. Čelí viacerým obvineniam, predovšetkým zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, ale aj z finančných machinácií a dokonca politických vrážd.
Miloševiča čakajú v Haagu
Prakticky súčasne s Miloševičovým zatknutím sa skončilo ultimátum USA na začatie spolupráce Belehradu s medzinárodným tribunálom v Haagu. Fila včera oznámil, že prvý výsluch Miloševiča bude už dnes. Miloševič odmieta akúkoľvek vinu a odmieta aj medzinárodný tribunál ako politický nástroj v rukách USA.
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell rozhodol, že Spojené štáty odblokujú svoju hospodársku pomoc Belehradu potom, čo bol zatknutý bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič. uviedli to včera zahraničné agentúry s odvolaním sa na zdroje z amerického ministerstva zahraničných vecí. „Očekáva sa, že ministerstvo oznámi, že súhlasíme s pokračovaním programu pomoci, a to ako výsledok rôznych faktorov vrátane zatknutia (Miloševiča),“ citovaly agentúry jedného predstaviteľa ministerstva, ktorý si neželal byť menovaný.
Generálny tajomník NATO George Robertson verí, že Miloševiča vydajú do Haagu. „Nech sa s ním teraz stane čokoľvek, bude sa nakoniec musieť zodpovedať z obvinení vznesených v Haagu - vyplýva to z jurisdikcie medzinárodného tribunálu,“ povedal na tlačovej konferencii. Carla del Ponteová, hlavná žalobkyňa haagskeho tribunálu oznámila, že Miloševičov prevoz do Haagu považuje za otázku skôr mesiacov než dní. Srbskí reformní lídri uprednostňujú domácu spravodlivosť. Miloševičov advokát Fila hodlá dokonca požiadať o Miloševičovo prepustenie na slobodu počas vyšetrovania. Belehrad sa zatiaľ nechystá vydať Miloševiča do Haagu. „Napokon, žiadny súd v krajine ani haagsky tribunál ho nemôže dostatočne potrestať za všetky škody, ktoré spôsobil tejto krajine za svojej vlády,“ napísal srbský denník Danas.
Miloševič vraj plánoval prevrat
Prívrženci Miloševiča plánovali na tento mesiac ozbrojené povstanie s cieľom zvrhnúť demokraticky zvolenú vládu prezidenta Vojislava Koštunicu, napísal včera juhoslovanský denník Politika. Podľa týchto informácií polícia našla plány zamýšľanej vzbury počas prehliadky Miloševičovej vily. Okrem toho vo vile našla a zhabala obrovské množstvo zbraní. Munícia obsahovala dva obrnené transportéry, 30 automatických zbraní, tri ťažké samopaly, jeden protitankový granátomet, 23 strelných zbraní rôzneho kalibru, dve balenia ručných granátov, 30 granátov strieľaných z pušky a ďalšiu muníciu.
Vo svojom poslednom rozhovore pred zatknutím, ktorý poskytol rumunskému denníku Curentul, Miloševič vyhlásil, že neuznáva legitimitu haagskeho súdu. „Slúži tým, ktorí chceli smrť Juhoslávie,“ povedal v interview 23. marca. „Čo sme mohli robiť? Zriecť sa časti nášho územia, kolísky našich dejín a národnej identity alebo bojovať a platiť pritom krvou?“ vzniesol rečnícku otázku v súvislosti s vojnou v Kosove.
(reuters, čtk, tasr, bj)