Ivan Saktor ako šéf Konfederácie odborových zväzov podporoval Smer, dnes Smer podporuje jeho kandidatúru na primátora Banskej Bystrice. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Šéf baníckych odborov Miroslav Gazdík je zatiaľ jediným kandidátom na nového šéfa Konfederácie odborových zväzov, ktorý po desiatich rokoch opúšťa Ivan Saktor. Päťdesiatdvaročný Saktor dnes oznámi koniec vo funkcii, lebo chce kandidovať za primátora Banskej Bystrice.
O rok starší Gazdík je úplne iným typom odborára. Je skôr umiernený, snaží sa odborársku konfederáciu zreformovať. Nedajú sa od neho očakávať demonštratívne protesty ako blokovanie ciest. Vždy presadzuje riešenie problému za stolom.
Politologička Darina Malová si myslí, že zmena odborárom pomôže. Zvnútra odborov vychádzajú signály, že dnešný snem Gazdíka podporí. Nezískal síce podpisy siedmich odborových zväzov, aby mohol kandidovať, ale to je skôr formalita. Stačí, ak priamo na sneme získa podpisy pätiny delegátov, a kandidovať môže. Ak Gazdíka zvolia, bude na čele konfederácie do riadneho zjazdu v roku 2008.
Bývalý Gazdíkov šéf a poslanec SOP Marian Mesiarik hovorí, že Gazdík je väčším diplomatom ako Saktor, nevykrikuje zbytočne a je pracovitý. "Ak sa obklopí dobrými ľuďmi a nielen takými, ktorých zaujíma, kedy bude obed, tak by konfederáciu vedel postaviť na nohy," hovorí Mesiarik.
Gazdík podľa neho robí chybu, že nenadväzuje kontakty s médiami. Myslí si, že by vedel vrátiť odborom dôstojnosť.
Známy odborársky predák Emil Machyna povedal, že reforma KOZ je skôr záležitosťou jednotlivých zväzov, ale Gazdík by jej na čele odborov vedel pomôcť.
Doteraz Gazdík podporoval Saktorove kroky, aj keď mu občas vyčítal neprimerané vystupovanie. "Niekedy Saktor vystupoval bez odobrenia predstavenstva. Keď odborári neprijali definitívne rozhodnutie, Ivan Saktor sám vybral, čo by mal povedať smerom k verejnosti," hovorí Gazdík. Keď Saktor pred voľbami dohodol úzku spoluprácu KOZ so Smerom, podpísal ju aj Gazdíkov zväz, hoci až po čase. Podľa Gazdíka urobil Saktor pre odbory "strašne veľa".
Gazdík je jednoznačným zástancom reformy odborov, už dávnejšie sa s kolegami snažil zlúčiť odborové zväzy baníkov, energetikov, plynárov, jadrových energetikov a zväz Metalurg do jedného priemyselného zväzu. "Takúto cestu nastúpili aj ďalšie zväzy ako stavbári, služby, textiláci, doprava a podľa mňa postupne príde k zlučovaniu, aby sa zlepšili služby a právna ochrana členom odborov. Proces nezlacnie, ale zefektívni právnu ochranu," hovorí.
Odcháda muž mítingov a protestov
Ivan Saktor, neprehliadnuteľná postava veľkých i malých mítingov, organizátor blokovania ciest, nepriateľ pravicových strán, odchádza z funkcie prezidenta odborárov.
* Prezidentom Konfederácie odborových zväzov bol desať rokov.
* Za jeho éry štrajkovali divadelníci, vodiči MHD, pracovníci mnohých podnikov. Najradikálnejší bol štrajk železničiarov, ktorých Saktor plne podporoval. Na niekoľko dní úplne zastavili vlaky, spôsobili značné škody v hospodárstve, ale nepodarilo sa im odvrátiť kroky železníc a ministerstva dopravy, proti ktorým štrajkovali.
* Saktor zorganizoval desiatky veľkých mítingov a pochodov s niekoľkotisícovými davmi na námestiach a pred Úradom vlády, v športových halách. Za druhej vlády Mikuláša Dzurindu odborári pristúpili aj k blokovaniu 13 hlavných hraničných priechodov, neskôr blokovali diaľnice, vyhlasovali štrajkové pohotovosti.
* Proti pravici bojoval aj petíciami, v roku 2003 zorganizoval podpisové akcie za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Petíciu podpísalo vyše pol milióna ľudí, prezident Schuster referendum v roku 2004 vypísal, ale neprišlo naň dosť voličov.
* Ešte predtým Saktor na niekoľko mesiacov prerušil tripartitnú spoluprácu s Dzurindovou vládou a so zamestnávateľmi. Neskôr sa k tripartitnému dialógu vrátil, ale bez väčšieho úspechu.
* Za Saktora sa odborom nepáčila reforma pracovného práva, napriek protestom sa im ju neporadilo zastaviť. Odboroví predáci zistili, že ľudia hromadne štrajkovať nebudú a odvtedy v boji proti vláde už len používali slová o "demontáži sociálneho štátu" a podobne.
* V roku 2004 nadviazali odbory spoluprácu s Ficovým Smerom. Najskôr verbálnu, neskôr prišlo na písomné dohody. KOZ pred tohtoročnými voľbami otvorene podporovala Smer. Saktor z toho profitoval aj tým, že dnes Smer podporuje jeho kandidatúru za primátora Banskej Bystrice.
* Odbory za Saktora prišli najmenej o 250-tisíc členov. Ešte v roku 2000 mali oficiálne 702 419 členov, dnes ich nie je ani pol milióna. Príčinou sú aj zmeny v hospodárstve. (rf)
Kto je Gazdík
Miroslav Gazdík (53) pochádza z Handlovej, na Univerzite Komenského vyštudoval sociálnu prácu. V odboroch pôsobí od roku 1978. Do bane nastúpil v roku 1981. V roku 1989 ho zvolili za predsedu odborovej organizácie bane Handlová, o tri roky neskôr sa podieľal na založení odborového združenia v Slovenských uhoľných baniach, ktoré mali 16-tisíc zamestnancov. V združení bol tri roky predsedom, v roku 1995 ho zvolili za podpredsedu odborového zväzu baní, geológie a naftového priemyslu a od roku 1998 dodnes bol jeho predsedom.
(rf)