Stavebné sporenie investícia a bývanie v jednom

Stavebné sporenie spája dva produkty do jedného. Na jednej strane si človek šetrí, na druhej strane má po splnení daných podmienok šetrenia právo na výhodný stavebný úver. A to všetko s podporou štátu.

Stavebné sporenie je teda

investícia, ktorá svojím

zhodnotením presahuje

možnosti vkladných knižiek, ale tiež zabezpečuje bývanie

vo vopred stanovenom horizonte.

Stavebné sporenie ako

investícia

Výška štátnej prémie postupom času klesá. Časy, keď dosahovala výšku 6000 Sk, sú dávno preč. V posledných rokoch klesá aj jej percentuálne vyjadrenie v pomere k vloženým prostriedkom. Zo 40 % zostalo len 10 % a v budúcom roku to bude podľa posledných informácií opäť menej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Riziko - výnos - likvidita

SkryťVypnúť reklamu

So stavebným sporením ako investičným produktom sa dajú porovnávať s určitými obmedzeniami termínované vklady, peňažné a dlhopisové korunové fondy. Pri porovnávaní výhodnosti produktov je dobré okrem konečného výnosu zohľadniť aj riziko a likviditu, čo sú zvyšné časti investičného trojuholníka (riziko -výnos -likvidita).

Výnos stavebného sporenia sa vopred dá iba predpokladať. Nadvýnos sa dosahuje pripisovaním štátnej prémie, ktorej výšku určuje vláda. Termínované vklady majú výnos daný vopred, podielové fondy zverejňujú iba dosiahnutý výnos. Porovnávať výnosy týchto troch rôznych finančných produktov sa dá iba v období niekoľkých rokov dozadu, čo však nedáva žiadnu vypovedaciu hodnotu pre rozhodnutia do budúcnosti.

Riziko peňažného fondu je minimálne, klient by sa po prípadnom poklese mal vrátiť na pôvodný stav účtu v priebehu niekoľkých týždňov. Riziko dlhopisového fondu je vyššie ako pri peňažnom fonde a v zásade závisí od rizikovosti jednotlivých dlhopisov v majetku fondu.

SkryťVypnúť reklamu

Riziko termínovaného vkladu je minimálne, ale predsa je nejaké. Klienti bánk sú krytí iba do výšky 90 % svojich vkladov, pričom garancia návratnosti peňazí prostredníctvom Fondu ochrany vkladov platí iba do výšky 20 000 eur. To isté platí aj pre vklady v stavebných sporiteľniach.

Likvidita akéhokoľvek podielového fondu je vysoká (správcovská spoločnosť má povinnosť bez zbytočného odkladu vyplatiť podielnika). To znamená, že majiteľ podielového listu má peniaze na svojom účte v priebehu niekoľkých dní bez sankčných poplatkov.

Likvidita termínovaného vkladu je ekvivalentná jeho trvaniu. V prípade predčasného ukončenia zmluvy závisí od sadzobníka poplatkov banky, či sankcia za nedodržanie zmluvy zasiahne aj do pôvodného vkladu, alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu

Likvidita stavebného sporenia je pomerne vysoká, ak sa nebudú zohľadňovať poplatky za zrušenie zmluvy. Pri rušení zmluvy o stavebnom sporení pred uplynutím lehoty šiestich rokov neprináleží sporiteľovi nárok na štátnu prémiu, čo ovplyvní aj konečný výnos.

Poplatky pri investovaní

Akékoľvek vedľajšie výdavky spojené s investíciou ovplyvňujú konečný výnos. Poplatok za uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení je pri väčšine programov 1 % z cieľovej sumy. Pri porovnávaní sporenia s dlhopisovými podielovými fondmi, ktorých vstupný poplatok sa pohybuje okolo 2 %, sa poplatok zdá nízky. Poplatok pri sporení sa však počíta z cieľovej sumy a platí sa vopred. Ak sporiteľ potrebuje podľa zvoleného programu sporiteľne našetriť napríklad 50 % cieľovej sumy, jeho poplatok tak reálne predstavuje 2 % z vkladu. Čím menej potrebuje sporiteľ v rámci zvolenej tarify našetriť, tým je prepočítaný vstupný poplatok vyšší.

SkryťVypnúť reklamu

Poplatok za uzavretie stavebného sporenia je pritom akýmsi predplatným. Sporiteľ po zaplatení poplatku môže investovať podľa toho, ako mu to vyhovuje - mesačne, polročne, ročne alebo vôbec. Pri jednorazovej investícii do podielového fondu sa poplatok strháva z investovanej sumy a jeho výška sa môže znížiť pri väčších investíciách. Pri programoch sporenia do podielových fondov sa poplatok buď strháva z pravidelných platieb, alebo sa platí vopred za určité obdobie (predplatné).

K ďalším nákladom sporenia patrí poplatok za vedenie účtu v stavebnej sporiteľni. Pri podielových fondoch sa priebežne strháva správcovský poplatok, ktorý je však už v zverejňovanej výkonnosti započítaný. Termínované účty poplatky nestrhávajú.

Vývoj výšky štátnej prémie

SkryťVypnúť reklamu
1999 18 000 Sk 30 % 6000 Sk
2000 18 000 Sk 30 % 6000 Sk
2001 18 000 Sk 25 % 4500 Sk
2002 16 000 Sk 25 % 4000 Sk
2003 15 000 Sk 20 % 3000 Sk
2004 16 700 Sk 15 % 2500 Sk
2005 17 300 Sk 12,5 % 2500 Sk
2006 20 000 Sk 10 % 2000 Sk
2007 21 000 Sk 9,5 % * 2000 Sk *

* Opatrenie MF SR 483/2006

Je teda stavebné sporenie investíciou alebo nie? Odpoveď si musí dať každý sporiteľ sám. Buď je jeho cieľom stať sa priateľským sporiteľom a minimálne po šiestich rokoch peniaze vybrať, alebo je jeho cieľom získať stavebný úver a následne zveľaďovať svoje bývanie. Obidvom štát formou štátnej prémie prispieva na sporenie rovnakou mierou.

Stavebné sporenie

na bývanie

Sporenie prostredníctvom stavebného sporenia má v porovnaní s inými sporeniami jednu veľkú výhodu - peniaze sa dajú na účet posielať kedykoľvek a v ľubovoľnej výške. Klient sa nemusí viazať, že bude pravidelne mesačne platiť, stavebná sporiteľňa ho nebude sankcionovať za nižšie ako dohodnuté platby. V konečnom dôsledku je to totiž klient, kto chce niekde bývať a bez splnenia podmienok sa mu stavebný úver nepridelí. Základnou podmienkou je dosiahnuť potrebnú výšku hodnotiaceho čísla. Jeho dosiahnutie si vyžaduje vklady sporiteľa, ktorých potrebnú výšku na našetrenie si môže určiť výberom konkrétneho typu produktu. Treťou podmienkou je sporiť minimálne obdobie určené pre daný typ sporenia.

SkryťVypnúť reklamu

Stavebné sporenie nevyžaduje pri určitých výškach stavebného úveru zakladať nehnuteľnosť. Preto už aj banky pri riešení bývania dnes ponúkajú kombináciu hypotéky s medziúverom stavebnej sporiteľne.

Princíp stavebného

sporenia

Cieľová suma

Cieľová suma sa skladá z viacerých častí. Prvou časťou je vklad sporiteľa, druhou časťou úroky z vkladu, treťou časťou štátna prémia a v neposlednom rade je to stavebný úver od stavebnej sporiteľne. Po získaní cieľovej sumy môže sporiteľ použiť prostriedky na zákonom vymedzené účely. Patria k nim rôzne potreby spojené s bývaním: nadobudnutie, výstavba, prístavba, nadstavba, úprava, modernizácia... Podmienkou je, aby daná nehnuteľnosť bola na území SR.

Minimálne obdobie sporenia

Každá tarifa vyžaduje na svoje "dozretie" určitý čas. Je to jedna z podmienok na udelenie cieľovej sumy. Ak sporiteľ nechce stavebným sporením riešiť otázky bývania, neostáva mu nič iné, ako ponechať peniaze v sporení minimálne šesť rokov a stať sa tak priateľským sporiteľom. Ak by peniaze vybral skôr a neúčelovo, nezískal by štátnu prémiu a zaplatil by poplatky za zrušenie zmluvy. V prípade, že si klient neplánuje vziať stavebný úver, môže svoje peniaze vybrať aj skôr ako po šiestich rokoch, no najskôr po dvoch rokoch a musí sporiteľni priložiť doklady o ich použití na zákonom vymedzené účely.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotiace číslo

Je tým najdôležitejším ukazovateľom pre stavebného sporiteľa. Nárok na stavebný úver má klient iba vtedy, ak jeho hodnotiace číslo má minimálne takú výšku, akú požaduje sporiteľňa. Jeho výpočet je v každej stavebnej sporiteľni v princípe rovnaký: podiel vkladu k cieľovej sume. Na výšku hodnotiaceho čísla okrem vkladu pôsobí aj frekvencia pripisovania a koeficienty, ktoré majú sporiteľne vo svojom vzorci zapracované. Sporiteľne používajú rôznu metodiku výpočtu, preto sa hodnotiace čísla stavebných sporiteľní nedajú navzájom porovnávať.

Ponuka sporiteľní

Každá stavebná sporiteľňa ponúka viaceré programy. Programy sa líšia v minimálnom čase sporenia, minimálnym hodnotiacim číslom, minimálnou nasporenou sumou alebo účelom, na ktorý má stavebný úver byť poskytnutý. Pri porovnávaní ponuky sporiteľní je okrem toho dobré prihliadať aj na poplatky spojené s vedením účtu, s poskytnutím medziúveru či stavebného úveru, ale aj samotného zriadenia sporenia.

SkryťVypnúť reklamu

Štátna prémia

Štátnou prémiou štát podporuje sporiteľov, aby si šetrili na kúpu a zlepšenie bývania. Štátna prémia sa poskytuje stavebnému sporiteľovi každoročne počas trvania sporenia na jednu zmluvu. Ak má sporiteľ viacero zmlúv, štátna prémia sa pripíše na tú zmluvu, o ktorej to sporiteľ písomne vyhlási. Ak si stavebný sporiteľ uplatnil nárok na štátnu prémiu z viacerých zmlúv, stráca na ňu nárok. Ministerstvo

financií oznámi stavebným sporiteľniam aj obdobie, v ktorom sporiteľ nárok na prémiu nemá. Výška štátnej prémie sa určuj

v závislosti od výšky ročného vkladu stavebného sporiteľa a poskytuje sa najviac do sumy

určenej zákonom o štátnom rozpočte na príslušný rozpočtový rok.

Čo štát, to iný prístup k stavebnému sporeniu. Výška podpory v európskych štátoch sa pohybuje od 101 eur do 286 eur. Rovnako sa líšia aj lehoty viazanosti, ktoré sú v rozmedzí od päť do osem rokov. Napríklad v Nemecku je podpora štátu naviazaná aj na príjem stavebného

SkryťVypnúť reklamu

sporiteľa a existuje tam možnosť zapojiť do sporenia aj zamestnávateľa.

Stavebný úver

Stavebný úver má sporiteľ možnosť získať po splnení podmienok: minimálne obdobie sporenia, minimálne hodnotiace číslo a minimálna nasporená suma. Úroky na stavebnom úvere sú porovnateľné s hypotekárnymi úvermi. Stavebný úver sa dá splatiť, podobne ako hypoúver, aj predčasne.

Medziúver

Stavebná sporiteľňa môže svojim klientom požičať aj skôr, než splnia stanovené podmienky na udelenie stavebného úveru. Až do času, kým nie sú podmienky splnené, stavebná sporiteľňa poskytuje možnosť vziať si medziúver. Je to špeciálny typ úveru, ktorý sa nespláca, ale platia sa iba úroky z neho.

PAVEL ŠKRINIAR

Časopis Investor

Rok

Vklad

na zisk

max. prémie

Štátna prémia

SkryťVypnúť reklamu

v %

Max. štátna prémia

Stavebné sporenie

Názov produktu

Minimálna

cieľová suma (CS)

Maximálna

cieľová suma (CS)

Minimálny

mesačný vklad vo fáze sporenia Úrok

z nasporenej sumy

Úrok stavebného úveru

Mesačná

splátka stavebného úveru

Splatnosť stavebného úveru

v rokoch

Maximálna

výška stavebného úveru

Poplatok

za uzatvorenie zmluvy

Poplatok

za vedenie účtu

(ročne)

Prvá stavebná sporiteľňa štandard SA* 10 000 Sk 5 000 000 Sk 0,5 % z CS 3 % p.a. 6 % p.a. 0,5 % z CS 11,5 50 % z CS 1 % z CS 360 Sk
Prvá stavebná sporiteľňa Junior Extra JA* 10 000 Sk 5 000 000 Sk 0,3 % z CS 3 % p.a. 6 % p.a. 0,38 % z CS 17,6 50 % z CS 1 % z CS 360 Sk
Prvá stavebná sporiteľňa Rýchla RA* 10 000 Sk 5 000 000 Sk 0,7 % z CS 3 % p.a. 6 % p.a. 0,7 % z CS 7,3 50 % z CS 1 % z CS 360 Sk
Prvá stavebná sporiteľňa Pomalá PA* 10 000 Sk 5 000 000 Sk 0,4 % z CS 3 % p.a. 6 % p.a. 0,4 % z CS 16,1 50 % z CS 1 % z CS 360 Sk
Prvá stavebná sporiteľňa Štandard SC 10 000 Sk 5 000 000 Sk 0,5 % z CS 2 % p.a. 4,7 % p.a. 0,5 % z CS 7,3 - 10,3 50 - 75 % z CS 1 % z CS 360 Sk
          + bonus po 6 rokoch
          sporenia

Prvá stavebná sporiteľňa Junior Extra JC 10 000 Sk 5 000 000 Sk 0,3 % z CS 2 % p.a. 4,7 % p.a. 0,35 % z CS 17,3 50 - 75 % z CS 1 % z CS 360 Sk

          + bonus po 6 rokoch
          sporenia

Prvá stavebná sporiteľňa Rýchla RC 10 000 Sk 5 000 000 Sk 0,7 % z CS 2 % p.a. 4,7 % p.a. 0,7 % z CS 5,3 - 6,8 50 - 75 % z CS 1 % z CS 360 Sk

          + bonus po 6 rokoch
          sporenia

Prvá stavebná sporiteľňa Pomalá PC 10 000 Sk 5 000 000 Sk 0,4 % z CS 2 % p.a. 4,7 % p.a. 0,4 % z CS 11,5 - 14,0 50 - 75 % z CS 1 % z CS 360 Sk

SkryťVypnúť reklamu
          + bonus po 6 rokoch
          sporenia

Wžstenrot stavebná sporiteľňa, a.s. 10 000 Sk 5 000 000 Sk 0,5 % z CS 2 % - 2,5 % - 4 % 3 %-7 % p.a. 0,4 % z CS od 3,5 - až do 20 60 % z CS 1 % z CS 380 Sk

ČSOB st. spor. Benefit 50 000 Sk neobmedzene 1 % z CS 0 % p.a. 2,9 % p.a. 2 % z dlžnej sumy 4,5 50 % z CS 1 % z CS 400 Sk
ČSOB st. spor. Kredit 50 000 Sk neobmedzene 0,8 % z CS 1,5 % p.a. 4,2 % p.a. 1,42 % z dlžnej sumy 7,0 60 % z CS 1,5 % z CS 400 Sk
ČSOB st. spor. Komfort 50 000 Sk neobmedzene 0,8 %/1,7 % z CS 1,75 % p.a. 3,9 % p.a. 13 % z dlžnej sumy 0,8 10 % z CS 1 % z CS 400 Sk
ČSOB st. spor. Profit 50 000 Sk neobmedzene 0,6 % z CS 2 % p.a. 5,0 % p.a. 0,8 % z dlžnej sumy 16,0 50 % z CS 1 % z CS 400 Sk
ČSOB st. spor. Hypo plus 50 000 Sk neobmedzene 0,26 % z CS 0,75 % p.a. 3,49 % p.a. 6 % z dlžnej sumy 2,0 10 % z CS 1 % z CS 400 Sk

* Tarifa, ktorá existuje už len v rámci starých zmlúv, nové zmluvy sa na túto tarifu už neuzatvárajú Zdroj: stavebné sporiteľne

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  2. Zlatý sen vo vzduchu
  3. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  4. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  5. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  6. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  8. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 165
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 227
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 045
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 746
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 623
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 824
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 177
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 625
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu