Napriek mnohým škandálom si bratia Kaczyńskí Leppera znovu zavolali do vlády. »FOTO – REUTERS |
ministrom poľnohospodárstva.
Koalícia Práva a spravodlivosti (PiS), Ligy poľských rodín a Sebaobrany tak opäť vládne Poľsku. Vyhadzov Leppera z vlády netrval ani mesiac, vládu opúšťal 22. septembra po niekoľkotýždňovej sérii urážok medzi ním a najsilnejšou stranou Právo a spravodlivosť. Lídri PiS ešte nedávno tvrdili, že Lepper je chrapúň a zradca. Nevedeli sa dohodnúť na rozpočte ani na vyslaní poľských vojakov do Afganistanu. Čo sa stalo, že sa takto rýchlo zmierili?
Je to prosté. Premiérovi Jarosławovi Kaczyńskému sa nepodarilo získať na spoluprácu do vlády Poľskú ľudovú stranu. Neuspel ani pri oslovovaní poslancov, ktorí odišli zo Sebaobrany, keď Lepper opustil vládu. Keď skrachovali tieto možnosti zabezpečiť vláde väčšinu, zostala jediná možnosť, ako sa vyhnúť predčasným voľbám s neistým výsledkom.
Pozvať opäť do vlády populistickú Sebaobranu.
Výsledok mesiac trvajúcej vládnej krízy, ktorú si Jarosław Kaczyński sám spôsobil, nie je pre premiéra veľmi povzbudivá. Počas nej prišlo k dôvernému zblíženiu Sebaobrany a druhého menšieho partnera vo vláde Ligy poľských rodín.
Ich politici teraz hovoria, že v podstate sú už v parlamente „jedným telom”.
Televízia TVN tiež zverejnila nahrávku, ktorá zachytila, akým netransparentným a pokútnym spôsobom ministri z úradu vlády skúšali presvedčiť poslancov Sebaobrany, aby opustili Andrzeja Leppera a ďalej podporovali vládu PiS. Za odmenu im núkali významné posty v štátnej správe. Kríza tiež ukázala, že premiér považovaný doteraz za schopného stratéga sa môže pri svojich komplikovaných hrách mýliť.
Staronová koalícia stratila však v dôsledku krízy parlamentnú väčšinu. Spory v Sebaobrane spôsobili, že koalícia má oficiálne podporu len 230 zo 460 poslancov.
Koalíciu bude však určite podporovať nová 15-členná ľudovo-národná frakcia, ktorú vytvorili utečenci zo Sebaobrany a Ligy poľských rodín.
Lepper sa pritom tvrdo ohradil proti ich vstupu do vlády, ale je isté, že títo poslanci ju v parlamente budú podporovať. Aj preto, aby zabránili predčasným voľbám a čo najdlhšie poberali poslanecké platy.